Przejdź do treści

Sześć mitów dotyczących budowy budynku rekreacji indywidualnej

    Z tego artykułu dowiesz się:
    – że możesz wybudować więcej niż Ci się wydawało
    – dlaczego nie warto ufać pseudoekspertom na forach internetowych
    – jak ma wyglądać i być usytuowany budynek rekreacji indywidualnej
    – na jakich warunkach BRI da się przekształcić na dom mieszkalny

    Ostatnio budowa domków letniskowych bije rekordy popularności. Zainteresowanie tematem budynków rekreacji indywidualnej rosło od wielu lat, ale w dobie pandemii posiadanie oazy spokoju w otoczeniu zieleni stało się na wagę złota. Wciąż istnieje jednak wiele mitów dotyczących tego rodzaju inwestycji, dlatego postaram się w tym artykule rozwiać sześć najpopularniejszych z nich.

    Ten artykuł ukazał się także jako odcinek podcastu. Odsłuchać możesz go poniżej lub w jednej z popularnych aplikacji np. Spotify.

    1. Budynek rekreacji indywidualnej (BRI) nie może być większy niż 35m2 (70m2)

    MIT. Budynek rekreacji indywidualnej może być większy niż 35m2/70m 2 . Ten popularny mit wziął się ze sposobu, w jaki załatwia się formalności. I w tych właśnie formalnościach jest różnica.
    Budynek rekreacji do 35m2 (lub powyżej 35 do 70m 2 ) powierzchni zabudowy inwestor może zgłosić sam, z własnymi szkicami, bez mapy do celów projektowych i bez projektu budowlanego sygnowanego przez architekta. To znacznie ogranicza koszty. Ale haczyk tkwi właśnie w ograniczonej powierzchni takiego budynku.

    Natomiast BRI może też oczywiście być sporo większy niż te 70m2. Po prostu w takim przypadku stosuje się procedurę pozwolenia na budowę co zwiększa koszty o wynagrodzenie min. geologa, geodety, architekta i konstruktora.

    >>> Domy do 70m2 bez pozwolenia: jakie wymagania trzeba spełnić i czy to faktycznie rewolucja?<<<

    2. Bez planu miejscowego nie da się wybudować budynku rekreacji indywidualnej

    MIT. Bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego da się wybudować budynek rekreacji indywidualnej. W takim przypadku należy najpierw wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy dla działki. Część urzędów nie wymaga decyzji o warunkach zabudowy, co wynika z różnic w interpretacji przepisów Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

    3. W budynku rekreacji indywidualnej nie może być poddasza/piętra

    MIT. W budynku rekreacji zarówno nie ma ograniczenia powierzchni (patrz punkt 1) jak i nie ma ograniczenia do wyłącznie jednej kondygnacji nadziemnej. Natomiast istotnie to ograniczenie się pojawia, jeśli chcesz zbudować BRI na zgłoszenie, bez projektu od architekta. Wtedy możesz mieć jedynie antresolę. W przypadku projektu budowlanego od architekta nie ma takiego ograniczenia.

    4. Postawię BRI do 35m2 (70m 2 ), a potem przekształcę na dom jednorodzinny

    I prawda, i fałsz.
    Oczywiście jest to możliwe do zrobienia, ale nie jest to ani tak łatwe, ani tanie jak się wydaje.
    Trzeba zacząć od tego, że dla BRI są inne (mniejsze) wymagania niż dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Dotyczy to m.in. wysokości pomieszczeń (w BRI mogą być niższe), konieczności uzbrojenia działki czy przenikalności cieplnej przegród.

    Procedura zmiany sposobu użytkowania (to jest właśnie ten przypadek) wygląda tak, że architekt najpierw musi zrobić inwentaryzację stanu istniejącego, następnie w rysunkach i opisie pokazać w jaki sposób zmienia się sposób użytkowania i doprowadzić budynek do zgodności z przepisami (koszt i problemy). Pomijam fakt, że trochę to trwa (inwentaryzacja, opracowanie, sprawy urzędowe).

    O co chodzi z tymi problemami?
    Przykładowo, w BRI minimalna wysokość pomieszczeń to 2,2m, natomiast w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych 2,5m. I teraz jak w magiczny sposób 'podnieść’ wysokość już wybudowanego domku? Jedynym sposobem, poza oczywiście przebudową całego budynku, jest wystąpienie o zgodę na odstępstwo od warunków technicznych.Zgoda wydana być może, ale nie musi.
    Jeszcze inną sprawą jest to, że jeśli plan miejscowy dopuszcza na danym terenie jedynie lokalizację BRI, ale nie dopuszcza lokalizacji domów jednorodzinnych, to takie przekształcenie nie będzie mogło dojść do skutku. Funkcja budynku musi by zgodna z przeznaczeniem w miejscowym planie.

    Tak więc w tym przypadku decyzję o możliwości przekształcenia BRI w dom jednorodzinny w zasadzie oddajemy w cudze ręce. A do tego wszystkiego i tak ponosimy koszty pracy architekta.
    Jeśli planujesz dopiero budowę BRI, ale z myślą by w nim zamieszkać na stałe, to koniecznie sprawdź jakie musi spełnić wymagania, aby dało się go przekształcić na budynek mieszkalny jednorodzinny.

    5. Budynek na zgłoszenie można stawiać gdzie popadnie i może wyglądać obojętnie jak

    MIT. Taki budynek musi być usytuowany zgodnie z przepisami, czyli m.in. w przepisowych odległościach od granic działek, od innych budynków czy od granicy lasu.
    Budynek musi też być na terenach, na których plan miejscowy dopuszcza taką zabudowę. Jeśli nie ma mpzp, należy wystąpić o warunki zabudowy (patrz punkt 2).
    Do tego budynek musi być zgodny z wymaganiami stawianymi przez plan miejscowy lub warunkami zabudowy w zakresie np. kąta nachylenia połaci dachowych, koloru elewacji, zastosowanych materiałów, wysokości okapu i wysokości budynku.

    6. Nie można postawić więcej niż jednego budynku rekreacji indywidualnej na każde 500m2 powierzchni działki

    MIT. Można postawić więcej niż jeden tego typu budynek na każde 500m2 powierzchni działki, ale nie da się tego zrobić na zgłoszenie. Potrzeba pozwolenia na budowę. To ile budynków ostatecznie będzie się dało postawić zależy także od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy.

    Sprawdź też:
    Jakie obiekty wymagają geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej

    Akty prawne:
    Ustawa Prawo Budowlane

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    331 komentarzy
    Oldest
    Newest Most Voted
    Inline Feedbacks
    Pokaż wszystkie komentarze
    Marcin
    Marcin
    3 lat temu

    Cześć, mam pytanie do punktu pierwszego: jeśli dom letniskowy (BRI) do niecalorocznego zamieszkania miałby mieć więcej niż 35 m2 zabudowy lub poddasze użytkowe musi być pozwolenie na budowę prawda? Czy w takim wypadku dom musi spełniać WT2021 i tematy podłączeniowe do sieci itd? Niestety od kilku dni szukam odpowiedzi i nigdzie jej nie znalazłem

    Marcin
    Marcin
    3 lat temu
    Reply to  Basia

    Bardzo dziękuje szukałem tych odpowiedzi od tygodnia 🙂 czyli czeka mnie projekt indywidualny małego domku z użytkowym poddaszem i dobra izolacja ścian – przy zastosowaniu szkieletu raczej do ogarnięcia 🙂 jedynie ból ze przy 35 metrach zabudowy cała procedura pozwolenia i projekt dochodzi

    Marcin
    Marcin
    3 lat temu
    Reply to  Basia

    Pani Basiu, jeszcze jeden temat, kolejna kłoda pod nogi – wyslalem kilka zapytań ofertowych o projekt na BRI powyżej 35m2. Niestety okazuje się, że nie dla wszystkich jest to takie jasne… kilku projektantów twierdziło, że BRI tylko do 35m a w innym przypadku budynek mieszkalny spełniający WT2021 co już Pani rozwiała i z nimi nie kontynuowałem rozmów czy współpracy. W końcu trafiłem na projektanta, który był gotów zaprojektować BRI po obrysie 46 m2 z poddaszem użytkowym, ale po analizie MPZP stwierdził, że skoro grunt jest UT – to budynek musi byc przystosowany dla uslug turystycznych i nie mogę wybudować BRI tylko budynek usług turystycznych…(dodatkowe odbiory sanitarne ppoz i projektanci sprawdzający) czy tak rzeczywiście jest? dodam, że w całym dokumencie nie pojawiają się informacje o przeznaczeniu budynków

    Daniel
    Daniel
    1 rok temu
    Reply to  Basia

    Czy spełnienie warunków technicznych w zakresie izolacyjności termicznej przegród (ścian) będzie wymagane, jeśli budynek będzie służył wyłącznie do zamieszkania w okresie od wiosny do jesieni i nie będzie posiadał ogrzewania?

    Marcin
    Marcin
    3 lat temu

    Cześć, mam pytanie do punktu pierwszego: jeśli dom letniskowy (BRI) do niecalorocznego zamieszkania miałby mieć więcej niż 35 m2 zabudowy lub poddasze użytkowe musi być pozwolenie na budowę prawda? Czy w takim wypadku dom musi spełniać

    Dawid
    Dawid
    3 lat temu

    Na działce rolnej tez jest możliwość postawienia domku do 35 m2 ?

    Joanna
    Joanna
    3 lat temu

    Cześć, mam pytanie dotyczące ocieplenia BRI. Wiem, że budynki do wys 8m można ocieplić bez zgłoszenia. Po takim ociepleniu powierzchnia zabudowy ulegnie powiększeniu? W jaki sposób (chodzi mi o formalności) można ocieplic taki budynek, żeby w przyszłości uniknąć problemów?

    Joanna
    Joanna
    3 lat temu
    Reply to  Basia

    Dziękuję za odpowiedź, wysłałam również maila z dodatkowymi pytaniami.

    Anka
    Anka
    1 rok temu
    Reply to  Basia

    Mam pytanie, ponieważ minęło trochę czasu, czy coś rozjaśniło się w przepisach? Planujemy budowę BRI 70m na zgłoszenie, a później ocieplenie. Czy to przejdzie jeśli w przyszłości będziemy chcieli go przekształcić na mieszkalny?

    Paweł
    Paweł
    3 lat temu

    Cześć. Mam pytanie. Chce postawić domek do 35 M2 na zgłoszenie. Działka RM na mpzp z możliwością budowy domów jednorodzinnych zabudowy siedliskowej i rekreacji indywidualnej.
    I teraz jesli chce by domek był wynajmowany : – wynajem dla turystów w okresie letnim ale i zimowym . Czy wstawienie tam instalacji grzewczej np kominka sprawia że jest to już domek całoroczny a nie rekreacji indywidualnej i potrzeba już pozwolenia?

    I co z antresola . Czy w takiej antresoli można postawić łóżka i turyści mogą w niej spać ? Coś czytałem że antresola nie może być wykorzystywana w takim celu że względu na wysokość pomieszczenia. Dziękuję i liczę na odpowiedź.

    Paweł
    Paweł
    3 lat temu
    Reply to  Paweł

    A dokładniej taki zapis w mpzp 3) adaptację istniejącej zabudowy zagrodowej na potrzeby rekreacji indywidualnej; czy to oznacza że mogę na zgłoszenie postawić domek rekreacji czy w zgłoszeniu wpisać budynek gospodarczy a później go adaptować do budynku rekreacji ?

    Paweł
    Paweł
    3 lat temu
    Reply to  Basia

    Dziękuję. Czyli nawet jeśli uda mi się tam wybudować BRI do 35 m zabudowy na zgłoszenie, to kiedy chcemy je wynajmować turystom, musimy uzyskać pozwolenie na budowę tj przekształcić go na mieszkaniowy?? „Ewentualnie faktycznie można postawić gospodarczy, a kiedy ten już będzie istniejący, to go adaptować do funkcji rekreacyjnej.” Na czym polega taka adaptacja? Czy to tylko kolejny papier?

    Last edited 3 lat temu by Paweł
    Bogi
    Bogi
    3 lat temu
    Reply to  Basia

    Witam, mam pytanie. Posiadam działkę z dostępem do jeziora, która nie ma MPZP ale leży w Obszarze Chronionego Krajobrazu i jest zapis:

    7) lokalizowania obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych, z wyjątkiem urządzeń wodnych oraz obiektów służących prowadzeniu racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej.

    czy sprawa jest już przegrana nie można postawić BRI? Po jednej stronie mam 3 sasiadów i kązdy ma domek lub wiatę po przeciwnej stronie (gdzie nie ma 100m) tak samo… Wszystkie działki przy jeziorze są podzielone.
    ?!

    Co robić?

    pozdrawiam

    Łukasz
    Łukasz
    3 lat temu
    Reply to  Basia

    Pani Basiu,

    W nawiązaniu do Pani zdania poniżej mam pytanie.

    Budynek pod wynajem w celach turystycznych musiałby być wybudowany na działce o przeznaczeniu w mpzp na usługi turystyczne, budynki zakwaterowania, zabudowa pensjonatowa itp.”

    Czy jeśli mpzp na działce dopuszcza obiekty i urządzenia usług komercyjnych jako jedno z przeznaczeń podstawowych to czy Pani zdaniem to zawiera budynki usługi turystyczne (czyli de facto budynki zamieszkania zbiorowego)? Czy w swoim doświadczeniu spotkała się Pani z jakąś interpretacją takiej kwestii?

    Napisała Pani również:

    Budynek rekreacji indywidualnej interpretowany jest jako budynek zaspakajający własne potrzeby (+ rodzina, znajomi).”

    Nie mogłem nigdzie znaleźć w prawie budowlanym, rozporządzenia treści, że rekreacja indywidualna dotyczy właściciela działki lub budynku. Czy kieruje się pani faktyczną interpretacją sądów lub urzędów?

    Dziękuję i pozdrawiam!

    Grzegorz
    Grzegorz
    3 lat temu

    Dzień dobry. Mam działkę nad morzem o powierzchni 358m². Jest MPZP i moja działka ma status działki BRI. Jest zapis o min powierzchni działki 250m². Dowiedziałem się od sąsiadów że tutejsze starostwo odrzuca wnioski ludzi o budowę budynku na zgłoszenie do 35m2 gdyż twierdzą, że bri na zgłoszenie tylko wtedy jest możliwe jeśli działka miałaby 500m². Czy słusznie? Proszę o pomoc i ewentualnie przepisy na które mogę się powołać.

    Sylwia
    Sylwia
    3 lat temu

    Dzień dobry, zastanawiam się nad kupnem działki o pow. 0,26ha, na której chciałabym postawić BRI powyżej 35m2. MPZP z 1997 roku mówi jednak, że działka ma przeznaczenie pensjonatowe. Obok tej działki są inne mniejsze już z przeznaczeniem rekreacyjnym. Czy są sposoby na wybudowanie BRI na działce pensjonatowej?

    Sylwia
    Sylwia
    3 lat temu
    Reply to  Basia

    Cytat z uchwały : Teren projektowanej zabudowy pensjonatowej. Wymogi architektoniczne i uzbrojenie terenu jak dla zespołu hotelowego. W programie pensjonatów winna być realizowana część mieszkalna, zaplecze gastronomiczne, zapewniające całodzienne wyżywienie, część rekreacyjna oraz parking.

    Sylwia
    Sylwia
    3 lat temu
    Reply to  Basia

    Bardzo dziękuję i na pewno jutro zadzwonię do gminy. Mam nadzieję, że da się coś tam wybudować bo miejsce jest piękne. A czy Pani również projektuje takie „ala” pensjonaty?

    Eliza
    Eliza
    3 lat temu

    Dzień dobry,
    mam pytanie:
    czy taras, który nie jest związany trwale z gruntem, a jego zadaszenie to przedłużenie dachu wlicza się do powierzchni użytkowej budynku rekreacji indywidualnej ?
    dziękuję za odpowiedź

    Judyta
    Judyta
    3 lat temu

    Witam,
    czy jesli chce zglosic domek letniskowy,BRI to moze on byc murowany? Czy muszę to uwzględnić w skłądanych dokumentach? Gdzieś spotkałąm się ze stwierdzeniem, że nie może być trwale związany z gruntem.

    Michał
    Michał
    3 lat temu

    Cześć
    Planuję na swojej działce postawić domek letniskowy do 35m2. Problemem jest że mzmp przewiduje jedynie budowę domkòw jednorodzinnych mieszkaniowych, budynków gospodarczych a także garaże. Czy mogę taki domek zgłosić legalnie jako gospodarczy i spokojnie użytkować? Jak to najlepiej rozwiązać żeby nie narazić się na problemy. Nie chce wchodzić w żadne pozwolnia, kierowników budowy itd. Chcę postawić mały użytkowy domek żeby móc latem korzystać z działki
    Z góry dzięki za odpowiedź.

    Michał
    Michał
    3 lat temu
    Reply to  Basia

    A jak powinny być opisane pomieszczenia, aby przeszło legalnie. Czy może być tam naprzyklad kuchnia, łazienka, pomieszczenie gospodarcze? Czy musi być też uwzględnione na planie gdzie będzie studnia doprowadzająca wode i odpływ wody? Trzeba to również zgłaszać?

    Michał
    Michał
    3 lat temu

    Dzień dobry,

    Bardzo ciekawa publikacja,mam w zwiazku z nią pytanie,posiadam działkę budowlaną o pow. 540m2, z planem MPZP,przeznaczenie MU.I teraz pytanie,czy na tej działce moge postawic jeden BRI do 35m2 na zgłoszenie i oprocz tego dwa budynki gospodarcze do 35 m2 na zgłoszenie?
    Pozdrawiam

    Tomek
    Tomek
    3 lat temu

    Mam pytanie odnośnie działki MRJ czyli zabudowa zagrodowa z dopuszczeniem budowy jednorodzinnej. Jak pytałem w Urzędzie to odrazu powiedzieli że BRI nie przejdzie a tak myśle co jak bym chciał wybudować Budynek gospodarczy na takiej działce i poźniej go przekształcić na mieszkalny?czy nie będą robili problemów….

    Tomek
    Tomek
    3 lat temu
    Reply to  Basia

    A jeżeli chodzi o budowę na pozwolenie to działka musi być uzbrojona jak składa dokumenty na pozwolenie? Czy spotkała się Pani z odmową np z gospodarczego na mieszkalny? czy u Pani można wykonać taki projekt małego domu na pozwolenie np około 60m2

    Sławomir
    Sławomir
    3 lat temu

    Dzień dobry. A ja mam napisane „zabudowa pensjonatowa”. I tutaj pytanie czy domki całoroczne można zaliczyć do zabudowy pensjonatowej? Nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi co to oznacza.

    Konrad
    Konrad
    3 lat temu

    Pani Basiu,
    może będzie Pani w stanie pomóc.
    Budynek starej szkoły znajduje się na działce, która w MPZP jest opisana jako MP/UT – zabudowa pensjonatowa i usługi turystyczne. Budynek nie jest od lat zamieszkany/użytkowany. Czy jeśli kupię tę nieruchomość, to czy będę miał prawo użytkować ją wyłącznie w celach mieszkaniowych? Serdecznie pozdrawiam.

    Konrad
    Konrad
    3 lat temu
    Reply to  Basia

    serdecznie dziękuję!

    Konrad
    Konrad
    3 lat temu
    Reply to  Basia

    Pani Basiu, sprawa jest nawet bardziej zagmatwana. Okazuje się, że w ewidencji gruntów budynek szkoły jest ujawniony jako „g2”. z kolei obecny właściciel otrzymuje decyzje ws wymiaru podatku od nieruchomości za budynek mieszkalny. Czy dobrze rozumiem, że nadrzędną informacją jest tutaj ewidencja i co za tym idzie:
    1.Formalnie budynek nie jest budynkiem mieszkalnym i bez zmiany kwalifikacji nie powinien być tak użytkowany.
    2.Zmiana na mieszkalny jest b mało prawdopodobna skoro w MPZP widnieje zabudowa pensjonatowa.
    3.Podatek jest naliczany nieprawidłowo i należy się liczyć z korektą w każdej chwili.

    Konrad
    Konrad
    3 lat temu
    Reply to  Basia

    tak zrobię, dziękuję bardzo!

    Ewa
    Ewa
    2 lat temu

    Dzień dobry. Działka rolna, klasa V. W. Studium do planu określono przeznaczenie jako obszar zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego z wyłączeniem zabudowy letniskowej indywidualnej. Czy na takiej działce można postawić domek z przeznaczeniem na wynajem? Nie byłaby to wówczas funkcja indywidualna. A może domek całoroczny bez meldunku? Czy pozostaje nam wóz Drzymały?

    Ewa
    Ewa
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    Tylko studium. Działka jest dodatkowo na obszarze natura 2000

    Marian
    Marian
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    Dodam jeszcze, że wnioskując o wydanie warunków zabudowy można napisać co się chce, najwyżej urząd odrzuci wniosek albo wyda warunki jakie są w danym terenie wydawane.

    Andrzej
    Andrzej
    2 lat temu

    Dzień dobry,
    zastanawia mnie następująca kwestia. Czy w przypadku braku mpzp i studium, w miejscu w którym w sąsiedztwie znajduje się zabudowa zagrodowa oraz budynek rekreacji indywidualnej do 35m2 (na zgłoszenie) jest szansa na otrzymanie WZ dla zabudowy rekreacyjnej (powyżej 35m2)?

    Andrzej
    Andrzej
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    Dziękuję za odpowiedź. Z tego wynika, że szanse na WZ na dom rekreacyjny o powierzchni np. 70m2 raczej są w takiej sytuacji małe?

    Jola
    Jola
    2 lat temu

    Dzień dobry, mam taki dylemat: czy na działce o przeznaczeniu w mpzp OW (obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe) mogę postawić obiekt kontenerowy z przeznaczeniem na własne biuro?
    Mpzp dopuszcza lokalizację usług komercyjnych – w słowniczku zdefiniowanych następująco: „należy przez to rozumieć funkcje terenów i obiektów w dziedzinach oświaty, kultury, zdrowia i opieki społecznej, sportu i rekreacji, rzemiosła, instytucji gospodarczych, środków masowej komunikacji i łączności oraz w innych dziedzinach o charakterze usług w tym stacji paliw, obsługi pojazdów mechanicznych”. Jak należy zinterpretować „inne dziedziny o charakterze usług”? Jeżeli moja działalność jest związana z jakimikolwiek nieuciążliwymi usługami, to mogę to biuro tam postawić?

    Last edited 2 lat temu by Jola
    Jola
    Jola
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    takich zapisów precyzujących niestety nie ma, rzeczywiście pismo będzie jakimś rozwiązaniem, bardzo dziękuję za pomoc:)

    Tamara
    Tamara
    2 lat temu

    Witam, czy prawdą jest, ze jeśli działka ma mniej niż 500m2, wówczas nie można postawić domku na zgłoszenie? Taką informację otrzymałam ze starostwa.

    Wojciech
    Wojciech
    2 lat temu

    Dzień dobry, mam pytanie, czy na działce oznaczonej jako MM można postawić BRI lub domek letniskowy do 35m2 zabudowy? Dodam że z mpzp nie ma zapisu pozwalającego. Na tej działce stoi już budynek mieszkalny oraz gospodarcze. Dodam że Ta część działki oznaczona jest również jako BRZVI(nie wiem co to oznacza). Budynek stawiałaby osoba kwalifikowana jako rolnik. Druga część działki oznaczona jest jako ZL, czy na tej części (rolnik) mógłby postawić taki domek? Oraz jaką wysokość może mieć taki domek? W mpzp nie ma wyszczególnionego takiego zapisu. 🙂

    Mateusz
    Mateusz
    2 lat temu

    Cześć Basia,
    Jak większość osób zadam pytanie, które mnie nurtuje 😉 Czy na działce, do której wydany jest MPZP z zapisem: „turystyczne z wykluczeniem lokalizacji kempingów, pól biwakowych, sezonowej turystycznej bazy noclegowej i obiektów rekreacji indywidualnej oraz obiektów wczasowych w formie zespołów budynków letniskowych,” można postawić BRI w trybie zgłoszenia z art. 29.1.16 ? Działka ma prawie 4 tyś. m2. Czy jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi tak to rozumiem, że można postawić 7 takich BRI. Dlaczego pytam, gdyż dostałem od dwóch architektów niezależnych odpowiedź, że się da. Chciałbym się upewnić. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

    PS
    Fajny wpis, jak widać bardzo pomocny 😉

    Jacek
    Jacek
    2 lat temu

    Cześć,
    mam grunt przeznaczony w MPZP pod UT – zabudowa usługowa dla obsługi ruchu turystycznego (usługi hotelarskie, gastronomii i inne usługi świadczone turystom.
    … i pomysł, żeby postawić tam dom na własne potrzeby.
    Nie mogę nigdzie w ustawach doszukać się informacji jakie konkretnie parametry muszą być spełnione aby wypełnić zapisy MPZP, że budynek jest przeznaczony do ruchu turystycznego. Mogę przecież budować go z zamiarem wynajmowania w całości…
    Druga sprawa – gdzie mogę zasięgnąć informacji, jakie warunki trzeba spełniać już po oddaniu budynku do użytkowania, jak „dokumentować” te usługi turystyczne i jakie konsekwencje grożą, jeśli okaże się, że korzystam z tego budynku sam, a nie turyści.

    Dziękuję
    Jacek

    Jacek
    Jacek
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź 🙂

    Krzysztof
    Krzysztof
    2 lat temu

    Hey
    Czy na działce, o powierzchni 614m2 jest możliwość postawienia, na zgłoszenie 2x domków? Np. 2x domki letniskowe lub Domek letniskowy i domek gospodarczy, każdy nie przekraczający 35m2 ?
    Pozdrawiam
    Krzysztof

    Krzysztof
    Krzysztof
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    Dziękuję ze odp. I pozdrawiam

    dorota
    dorota
    2 lat temu

    Dzień dobry,
    Jestem na etapie projektu domków letniskowych i architekt mówi mi o takich różnych prawach dla terenów UT, np. ze schody muszą się kończyć 120 cm od ściany itp. Skąd są te przepisy. Pytam, ponieważ wybraliśmy gotowe domki letniskowe i wszystko jest w nich nie ta, do zmiany…za daleko od okna, za blisko od ściany itp.
    Chciałabym zobaczyć te wskazania. Czy wie Pani gdzie je znależć?

    Tomaek
    Tomaek
    2 lat temu

    Cześć!
    Fajny rzetelny materiał. Brakuje mi tylko odniesienia się do jednej sytuacji nad którą właśnie się zastanawiam..
    Jest to pytanie podobne do zagadnienia nr 5 „Budynek na zgłoszenie można stawiać gdzie popadnie i może wyglądać obojętnie jak”.Z twojej odpowiedzi Basiu wynik, że należy spełnić warunki określone w PZP lub w decyzji WZiZT.
    W tym wyjaśnieniu zabrakło jednak odpowiedzi co w sytuacji gdy chcemy zbudować domek rekreacyjny do 35m2 na zgłoszenie, na obszarze nie objętym PZP i bez występowania o WZiZT.
    Zdaję sobie sprawę że przepisy odrębne należy spełnić (takie jak np. odległość od działki sąsiada czy odległość od drogi) ale poza tym skoro nie obowiązują nas ani wymagania PZP ani wymagania WZiZT to teoretycznie wynika, że mamy prawo zbudować ten mały domek bez wymagań wobec takich parametrów jak kształt dachu czy usytuowanie wobec linii zabudowy.
    Dla mnie jest to sytuacja dość dziwna / i wygląda mi to na lukę w prawie / ponieważ w mojej ocenie tak skonstruowane przepisy pozwalają w tych okolicznościach na wykonanie zabudowy w sposób odbiegający od zasady zachowania ładu przestrzennego. Co ma zrobić w takiej sytuacji Starostwo na przykład… otrzymując zgłoszenie budowy domku 35m2 na terenie gdzie nie obowiązuje PZT a wnioskujący zaznaczył, że chce pobudować domek 35m2 z dachem płaskim w odległości 6 m od granicy frontowej działki / a w sąsiedztwie znajdują się same domy jednorodzinne z dachami dwuspadowymi i usytuowane wg wspólnej obowiązującej linii zabudowy 10 metrów od granicy frontowej działki (bo sąsiedzi takie otrzymali WZiZT)? Czy Starostwo ma prawo wyrazić sprzeciw takiej budowie ?? Pozdrawiam.

    Karol
    Karol
    1 rok temu
    Reply to  Basia

    Nie uzyskałem warunków zabudowy dla domu jednorodzinnego i zastanawiam się czy będę musiał uzyskać warunki zabudowy dla BRI do 70m2?

    Kasia
    Kasia
    2 lat temu

    Cześć, bardzo przydatny i interesujący wpis. Mam pytanie, na ktore dostaję w urzędzie gminy i starostwie rozbieżne informacje. Pytanie dotyczy działki, która zgodnie z mpzp mieści się na terenie zabudowy letniskowej. Oprócz wzmianki w słowniczku (zabudowa letniskowa lub budynki letniskowe – rozumie sie przez to budynki rekreacji indywidualnej do okresowego wypoczynku), nie jest nigdzie wykluczone lub dopuszczone inne przeznaczenie tej działki. Chciałabym na niej wybudowac domki na wynajem, z pełnym projektem i pozwoleniem na budowę. Gmina mówi, że jak najbardziej jest to możliwe (oczywiści z przestrzeganiem wszelkich obostrzeń wynikających z planu zagospodarowania o parametrach i wskaźnikach zabudowy oraz intensywności zabudowy). W starostwie jednak dostałam odpowiedź, że nie wyrażą zgody na wybudowanie takich domków, bo w planie nie jest napisane wprost, że na tym terenie jest dopuszczona działalność gospodarcza/usługowa. Kto ma rację? Ewentualnie co zrobić, aby przekonać starostwo do wydania pozwolenia?

    Lena
    Lena
    2 lat temu
    Reply to  Kasia

    Witam . Kasiu jak sprawę załatwiłaś ? U nas podobna sytuacja . Gmina nie widzi problemu aby oddać do użytku budynek rekreacji indywidualnej , założyć działalność i wynajmować turystom . Starostwo lecz twierdzi że trzeba dokonać zmian na budynek usługowy .

    Łukasz
    Łukasz
    2 lat temu

    Dzień dobry, mam pytanie dotyczące przekwalifikowania istniejących budynków rekreacji indywidualnej (35m2 zabudowy) na BRI 70m2 (z użytkowym piętrem) lub budynek mieszkalny. Jak to wygląda według nowych przepisów? Teoretycznie i BRI i BM wymagają tylko zgłoszenia więc procedura powinna być formalnością. Dodam że budynek BRI spełnia wszystkie wymogi Budynku mieszkalnego.

    Wiktor
    Wiktor
    2 lat temu

    Dzień dobry, Pani Barbaro. Czy jeśli MPZP dopuszcza zabudowę jednorodzinną to znaczy, że mogę postawić tam również BRI do 35m²? Pozdrawiam

    Kornel
    Kornel
    2 lat temu

    Witam serdecznie, mam pytanie. Chcemy kupić działkę o powierzchni 1300m2 i postawić na niej dom całoroczny oraz domki letniskowe na wynajem. W MPZP dla tego terenu jest funkcja : zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz letniska indywidualne. Czy w takim miejscu będziemy mogli prowadzić usługę wynajmu domków?

    Adam
    Adam
    2 lat temu

    Czesc
    Mam pytanie czy da się zbudowaćna BRI bliźniaka ( dzialka 760m2, blizniak będzie miał max po obrysie 80mkw, wysokość pomieszczeń ponad 2.5m ) i czy później mozna założyć na każdą połowę księgi lokalowe tu dwie i odpowiednio każdy z 2 właściciel udział w gruncie ? Czy pierw przekształcenie na budynek mieszkalny i dopiero księgi lokalowe i udziały w gruncie.
    Czy da się podzielić taką działkę na dwie ?
    Pozdrawiam

    Adam
    Adam
    2 lat temu

    Witam, posiadam domek letniskowy modułowy typu Namysłów o pow. zabudowy 55 mkw. Domek wybudowany ok. 35 lat temu. Jest po generalnym remoncie, dociepleniu (20 cm styropian), wymianie stolarki itd. Posiada wszelkie media takie jak kanalizacja, woda, prąd. Jest zainstalowane ogrzewanie elektryczne. Jedyny mankament to niski stropodach, ok 2.2 w pomieszczeniach. Domek posiada 3 pokoje, kuchnię i łazienkę. Już od dawna wykorzystuję go do pobytu całorocznego, jednak chciałbym to zalegalizować. Czy mam szansę na zmianę przeznaczenia budynku i odstępstwo od warunków technicznych w zakresie wysokości pomieszczeń? Dodam, że dom znajduje się na działce budowlanej, dla której nie istnieje MPZP, jednak projekt tego planu przewiduje tu przeznaczenie mieszkaniowe. Działka posiada dostęp do drogi publicznej oraz spełnia inne przesłanki z art. 61 upzp. Z góry dziękuję za pomoc.

    Kasia
    Kasia
    2 lat temu

    Dzień dobry,
    jestem w takiej sytuacji, której posiadam działkę, na której chciałam wybudować domki na wynajem. Najpierw chciałam wybudować je na zgłoszenie, ale ostatecznie postanowiłam wybudować je na pnb, ponieważ dopuszczam taką możliwość, że kiedyś mogłabym wydzielić działki z poszczególnymi domkami i je sprzedać. Mam wydane WZ, gdzie w rodzaju inwestycji było wpisane „Budowa 10 BRI z infrastrukturą towarzyszącą”, ale jako rodzaj zabudowy – zabudowa usługowa. Czy w tym wypadku powinnam wystąpić o nową WZ, gdzie w rodzaju inwestycji powinne być wpisane budynki usługowe czy w takim razie mogę interpretować to tak, że urząd pozwala na legalny wynajem BRI turystom?

    Tomek
    Tomek
    2 lat temu

    Witam. Pani Basiu mam pytanie dosyć dziwne pytanie które zaraz wytłumaczę. Czy w BRI można parkować samochody? BRI jest w przepisach traktowane jako budynek do rekreacji. Miałem w planach postawić na zgłoszenie dwa garaże po 35 M2 jeden przy drugim. Po wejściu nowych przepisów zapaliła mi się w głowie lampka czy nie postawić jednego budynku 70 M2 z trzema bramkami garażowymi. Budynek do parkowania dwóch samochodów, motocykli i kącik majsterkowicza. Jest jakaś opcja że takie coś przejdzie jako BRI? Czy lepiej postawić na zgłoszenie 2 budynki typowe garaze po 35 M2 obok siebie i tu też nasuwa się pytanie czy one mogą tylko stać obok siebie czy mogę mieć jakieś wspólne elementy konstrukcyjne na przykład dach a byłyby przedzielone ścianą? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

    Tomek
    Tomek
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    Dziękuję bardzo i pozdrawiam 🙂

    Wincenta
    Wincenta
    2 lat temu

    Dzień dobry. Jestem w takie budowy BRI 35m2. Aktualnie weszła ustawa o BRI do 70m2. I naszło mnie pytanie o ewentualną rozbudowę za jakiś czas, kiedy budynek zostanie zakończony i oddany do użytkowania. Wiem, że jeśli budynek BRI miał 20m2, a chcielibyśmy uzyskać 35m2 to wystarczyło zgłoszenie rozbudowy. Jak wyglądałaby rozbudowa do 70m2 'BRI na zgłoszenie do 35m2′ w świetle teraz nowych przepisów? Też będzie to uproszczone zgłoszenie?
    Pozdrawiam, Wincenta

    Iwona
    Iwona
    2 lat temu

    Witaj Basiu. Super robotę robisz, dziękuję ❤ mam pytanie- wybudowaliśmy budynek gospodarczy z myślą, że będziemy domek wynajmować. W MPZP jest: podstawowe przezn. dla zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej. Dla terenu dopuszcza się możliwość utrzymania, budowy, zmiany sposobu użytkowania:
    1. Obiektów i lokali uzytkowych dla nieuciązliwych form dz.gosp. w tym uslug I rzemiosła produkcyj., 2) budynków gosp. i garaży, 3)-6)(…).
    Obecnie trwają prace nad nowym MPZP. Będziemy składać wnioski o zmianę przeznaczenia działki.
    Pytanie Basiu -1) co powinniśmy wpisać we wniosku do gminy, aby najem był zgodny z MPZP,
    2) na co zmienić sposób użytkowania budynku z gospodarczego, aby miało to ręce i nogi?
    Pozdrawiam

    Iwona
    Iwona
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    Dziękuję za blyskawiczną odpowiedź😍 Basiu, a czy budynek usług turystycznych może być zbudowany na zgłoszenie? I
    Druga sprawa to czytałam na jakimś portalu, że w świetle obowiązujących przepisów można wynajmować BRI na zgłoszenie. Ale niestety nie było odniesienia do żadnego np. wyroku sądu czy coś w tym stylu.

    Joanna
    Joanna
    2 lat temu

    Dzień dobry, jestem zupełnym laikiem w temacie i chciałabym dopytać o pewne kwestie:

    • otrzymałam warunki zabudowy na BRI do 35m2 jeszcze przed zmiana przepisów, Dzisiaj chciałabym wybudować trochę większy budynek (przepisy 2022 pozwalają do 70m2). Czy muszę występować o zmianę warunków do gminy czy mogę już w Starostwie złożyć dokumenty na większy budynek?
    • gmina wydała mi zaświadczenie, że teren mojej działki (pod budynek z wniosku czyli do 35m2) nie wymaga odrolnienia, a Starostwo chce odralniać? Nie bardzo rozumiem dlaczego, skoro gmina mówi, że nie trzeba (klasa ziemi III)? Działka w ścisłej zabudowie, z obu stron budynki mieszkalne, dostęp do drogi itp.
    • Starostwo przy zgłoszeniu nakazuje szczegółowe rozrysowanie konkretnych pomieszczeń, ścian wewnątrz BRI itp. – tak szczegółowo, że lepiej dla mnie byłoby cały projekt od architekta przedłożyć, którego nie mam. Czy to zgodne z prawem? Czy tylko wymysł Starostwa?

    Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki

    Magda
    Magda
    2 lat temu

    Fajny i przydatny wpis.
    Inwestorom bardzo często mieszają się BRI z domkami turystycznymi przeznaczonymi pod wynajem krótkoterminowy. Po wskazaniu Pani tekstu oraz pytań z odpowiedziami sprawa jest całkowicie wyjaśniona. Dziękuję i pozdrawiam.

    Grzegorz
    Grzegorz
    2 lat temu

    Witam serdecznie.
    Chcę wybudować budynki pod wynajem .
    Jak to zrobić, co zgłosić

    Jerzy
    Jerzy
    2 lat temu

    Witam,
    Jakie są opcje dla zalegalizowania domku holenderskiego, stojącego częściowo na cegłach i na kołach. Wymiary 3,7m x 10,8m= 39m2
    Działka rolna z warunkami zabudowy dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego . Powierzchnia działki 0,3003 ha.
    Dziękuję 🙂

    Mateusz
    Mateusz
    2 lat temu

    Dzień dobry, skorzystam z wartościowej dyskusji jaka tutaj się wywiązała 🙂

    Dysponuję piękną działką która wg MPZP jest budowlana (MLN – teren zabudowy rekreacji indywidualnej z dopuszczeniem zabudowy mieszkalnej), droga gminna którą zapewniony jest dostęp do drogi publicznej jest drogą leśną, nie spełnia ona żadnych warunków potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Rozumiem, że zostaje jedynie ścieżka „na zgłoszenie”.

    Czy dobrze myślę, że w takiej sytuacji mogę wybudować:

    • – budynek rekreacji indywidualnej – na zgłoszenie – do 35 mkw. pow. zabudowy, z antresolą, bez projektu budowlanego
    • – budynek rekreacji indywidualnej – na zgłoszenie – do 75 mkw. pow. zabudowy, z antresolą, bez projektu budowlanego
    • – budynek mieszkalny – na zgłoszenie – do 75 mkw. pow. zabudowy z drugą kondygnacją, z projektem budowlanym (tzw. nowy ład)
    • – budynek rekreacji indywidualnej – na zgłoszenie – o większej pow. zabudowy (np. 120 mkw.), z antresolą, z projektem budowlanym

    Oczywiście najbardziej interesuje mnie prawidłowość ostatniego punktu 🙂
    Pozdrawiam serdecznie

    Last edited 2 lat temu by Mateusz
    Mateusz
    Mateusz
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    Dziękuję za odpowiedź. Chętnie uściślę – działka ma dostęp do drogi publicznej. Droga z którą działka graniczy jest gminna, zarządzana przez gminę. Przypadkowo nazwałem ją „drogą leśną” gdyż biegnie przez las, jest nieutwardzona i wąska – jak typowa droga leśna 🙂 ale nie jest własnością Lasów Państwowych.

    Moje wątpliwości budzi stan faktyczny tej drogi – wg. geoportalu i KW ma ona szerokość 4m, jednak faktycznie jest to ok 3m, miejscami nawet mniej niż 3m – na styk dla samochodu. Jest również nieurządzona, stroma i w razie błota/śniegu raczej nieprzejezdna. Byłem przekonany, że z tego powodu nie ma szans na pozwolenie na budowę.

    Rozumiem teraz, że istnieje procedura „odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych” z której warto spróbować skorzystać, skoro jedynie szerokość drogi jest problemem.

    Jeśli jednak odstępstwo nie zostanie uznane, wracając do głównego pytanie, czy mogę wybudować budynek na zgłoszenie, w którymś z wypisanych przeze mnie wariantów?

    Bardzo dziękuję za pomoc!

    Dorota
    Dorota
    2 lat temu

    Dzień dobry,
    proszę o poradę
    posiadamy działkę rekreacyjną, z KW, aktem notarialnym etc, działka ma 999m2, stoi na niej domek letniskowy do 35m2, zastanawiamy się czy możemy postawić szopę na narzędzia i drewno ( 7m2) ? Nie do końca rozumiemy przepis, że na każde 500m2 działki może stać 1 budynek. Czy mimo domku możemy postawić też taką szopę?
    Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

    Dorota
    Dorota
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

    Anna
    Anna
    2 lat temu

    Dzień dobry! Z przyjemnością przeczytałam Pani wpis i wszystkie komentarze. Zastanawiam się czy w moim przypadku również mogłaby Pani pomoc. Planuje zakup działki oznaczonej jako rekreacyjna na terenie zalesionym, zabudowa do 15% działki. Chciałabym jednak postawić tam dom całoroczny. Moje pytanie: czy jest taka możliwość? Czy ktoś może to zakwestionować? Co należy zrobić formalnie? Pozdrawiam ciepło.

    Anna
    Anna
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź! Sęk w tym, że sąsiedzi również tam mieszkają cały rok, dlatego zastanawiam się czy dużą przeszkodą byłoby wnioskowanie o zmianę użytkowania domu letniskowego na całoroczny. Z informacji z urzędu jakie uzyskałam dowiedziałam się że w zasadzie na działce rekreacyjnej można postawić dom, który spełnia warunki jednorodzinnego a jedynym ograniczeniem jest MPZP, natomiast nie mam pewności jak do sprawy podeszłoby nadleśnictwo w kwestii usuniecia drzew pod budowę takiego domu.

    Marcin
    Marcin
    2 lat temu

    Dzień dobry, posiadam działkę o powierzchni 678m2 z przeznaczeniem na cele budowlane. Niestety plan zagospodarowania mówi o powierzchni minimalnej działki 800m kw. Nie ma opcji dokupienia działki sasiędniej, jest ona w zwartej zabudowie na terenie miejskim, podrzędne miasteczko. budynki sąsiednie również sa posadowione na działkach mniejszych z reguły niż 800m2.Czy istnieje jakakolwiek opcja budowy tam legalnego budynku, gospodarczego czy innego o mniejszej powierzchni. Za moją działką jest działka rolna, mam możliwość dzierżawy, ale nie kupna. Czy bez scalenia działki posiadajac budowlaną na własność, a rolną w dzierżawie przyległą jest jakaś opcja legalnej budowy czegokoliwek nawet do 35m,? Pozdrawiam

    Norbert
    Norbert
    2 lat temu

    Dzień dobry!
    Posiadam działkę 700m2 na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. (a dokładnie MN/U)Chciałbym wybudować tam domek 35m2. Wiem, że nie mogę wybudować BRI.
    Czy mogę w takim razie postawić tam domek 35m2 o parametrach budynku zabudowy mieszkaniowej(2,5 wysokość, ocieplenie, schody) z taką samą dokumentacją co do BRI 35m?

    Czy działka musi być już przed tym uzbrojona?

    Piotr
    Piotr
    2 lat temu

    Witam Basia ☺️
    Budując dom BRI do 70 M2 na zgłoszenie , po zakończeniu budowy zgłasza się do starostwa zakończenie budowy ? Czy ktoś taki domek odbiera / sprawdza ?
    Pozdrawiam

    Piotr
    Piotr
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    Dziękuję za odpowiedź i mam kolejne pytanko 🙂 Jak to wygląda , żeby BRI potem przekształcić na mieszkalny ? Czy projekt BRI , który zaniesiemy do starostwa i zostanie on zatwierdzony przez Urząd można w trakcie budowy zmieniać otwory okienne i ich wielkość ,a także zmienić układ ścian działowych w środku ? ( Według mnie są to zmiany nie istotne czyli takie , które nie naruszają nośności budynku) Pozdrawiam 🙂

    Ania
    Ania
    2 lat temu

    Witam, czy jeśli dla działki zostały wydane wz na powierzchnię zabudowy minimum 100 m2 maksimum 160m2, to jest szansa na postawienie domku rekreacyjnego mobilnego do 35m2? Rozumiem, że trzeba składać wtedy wniosek o zmianę wz

    Maciej
    Maciej
    2 lat temu

    Witam, jakiś czas temu zgłosiłem budowę BRI 35m2 (przed wejściem ustawy o 70m2 na zgłoszenie), budowy jeszcze nie skończyłem. zastanawiam się czy istnieje możliwość „przemianowania” tego BRI w trakcie budowy na 70m2 – wysłanie ponownie zgłoszenia na większy metraż?

    Maciej
    Maciej
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    dziękuję za odpowiedź 🙂

    Last edited 2 lat temu by Maciej
    konrad
    konrad
    2 lat temu

    Witam
    Planuje budowę BRI na podstawie pozwolenia na budowę, jest to typowy projekt budynku jednorodzinnego. Wydane już zostały warunki zabudowy. Nie mogę postawić budynku jednorodzinnego, ponieważ ogranicza mnie oddziaływanie elektrowni wiatrowej a mpzp nie został opracowany i gmina tego nie zrobi z braku pieniędzy. Moje pytanie brzmi czy mogę kupić projekt budynku jednorodzinnego i zgłosić go jako budynek rekreacyjny czy trzeba rysować od podstaw. A także jak kwestia ogrzewania takiego budynku, meldunku oraz czy da się go normalnie ubezpieczyć?

    Last edited 2 lat temu by konrad
    konrad
    konrad
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    Dziękuję za odpowiedź.
    A czy jest może innego możliwość wybudowania budynku jednorodzinnego w zasięgu oddziaływania elektrowni wiatrowej bez opracowanego MPZP ?

    Joanna
    Joanna
    2 lat temu

    Dzień dobry Pani Basiu! Proszę o pomoc. Czy budynek BRI o pow. użytkowej większej niż 50m2 i z planowanym użytkowaniem dłużej niż pół roku/rok musi spełniać EP <70? Budynek 2 kondygnacje na pozwolenie.

    Joanna
    Joanna
    2 lat temu
    Reply to  Basia

    Dziękuję, czyli EP nie dotyczy, ale charakterystykę energetyczną przy sprzedaży musi mieć na podstawie art. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 497). Dobrze rozumiem?

    Sylwester
    Sylwester
    1 rok temu

    Pani Basiu
    Obecny plan dopuszcza zabudowę mieszkaniową i gospodarczą a nie dopuszcza letniskowej.
    Czy po podziale działki budowlanej na dwie po 1000 m mogę uzyskać nowy plan zagospodarowania z uwzględnieniem zabudowy mieszkaniowej, gospodarczej i zabudowy letniskowej?

    Sylwester
    Sylwester
    1 rok temu
    Reply to  Basia

    Dziękuję Pozdrawiam

    Paweł
    Paweł
    1 rok temu

    Dzień dobry mam skomplikowaną sytuację gdyż mam piękną działkę w lesie ze starą leśniczówką ( do rozbiórki i budynkiem gospodarczym z kamienia który chciałbym zostawić) .Działka ma oznaczenie B ma media woda, prąd oraz szambo. Natomiast plan zagospodarowania to ALP ( Administracja Lasów Państwowych) .

    Czy istnieje jakaś szansa ze mogę na tej działce postwić cokolwiek w czym mógłbym mieszkać ? czy muszę czekać na nowy MPZP ?

    331
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x
    Koszyk0
    Brak produktów w koszyku!
    Kontynuuj zakupy
    0