Jakie obiekty podlegają geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej?

Z tego artykułu dowiesz się:
– jakie obiekty zawsze podlegają geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej
– które obiekty budowane na zgłoszenie wymagają takiej inwentaryzacji
– czy urząd może nałożyć obowiązek inwentaryzacji także na obiekty spoza listy

Prawo budowlane w art. 43 określa, które z obiektów wymagają geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Obowiązkowi temu podlegają wszystkie obiekty wymagające decyzji o pozwoleniu na budowę.

Ponadto inwentaryzacja jest obowiązkowa dla niektórych obiektów budowanych na zgłoszenie i są to:

wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;

– sieci elektroenergetyczne obejmujące napięcie znamionowe nie wyższe niż 1kV;

– sieci wodociągowe;

– sieci kanalizacyjne;

– sieci cieplne;

– sieci gazowe o ciśnieniu roboczym nie wyższym niż 0,5 MPa

– wolnostojące parterowe budynki stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35m2;

– niektóre obiekty budowlane usytuowane na terenach zamkniętych;

– kanalizacje kablowe;

– przyłącza elektroenergetyczne;

– przyłącza wodociągowe;

– przyłącza kanalizacyjne;

– przyłącza gazowe;

– przyłącza cieplne;

– przyłącza telekomunikacyjne.

Organ administracji architektoniczno-budowlanej może jednak nałożyć obowiązek geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej również na inne obiekty niż wyżej wymienione, które wymagają zgłoszenia.

Poza wymienionymi geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej podlegają także niektóre obiekty, których budowa nie wymaga ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia i są to:

– telekomunikacyjne linie kablowe;

– punkty ładowania.

Istotne jest też to, że jeżeli jakiś obiekt ulega zakryciu (czyli np. wszystko co znajduje się pod ziemią) podlega inwentaryzacji przez zakryciem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze