Z tego artykułu dowiesz się:
– czym jest zabudowa zagrodowa
– kto może budować w zabudowie zagrodowej
– na kogo można przenieść decyzję o pozwoleniu na budowę w zabudowie zagrodowej
W ostatnich latach pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży działek, które w planach miejscowych przeznaczone są pod zabudowę zagrodową. Są one z reguły znacznie tańsze niż działki budowlane, co podyktowane jest ograniczonymi możliwościami zabudowy. Co i kto może zatem budować na terenach zabudowy zagrodowej?
Definicja zabudowy zagrodowej
Definicja zabudowy zagrodowej określona jest w Warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nią są to budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych.
Czym jest gospodarstwo rolne i rodzinne gospodarstwo rolne?
Z Warunków technicznych już wiemy, że zabudowa zagrodowa ściśle związana jest z rolnictwem, hodowlą, ogrodnictwem i leśnictwem. Czym jest zatem gospodarstwo rolne?
Zgodnie z Kodeksem Cywilnym i Ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Powierzchnia takiej nieruchomości (albo łączna powierzchnia kilku nieruchomości) nie może być mniejsza niż 1ha.
Rodzinne gospodarstwo rolne to natomiast gospodarstwo rolne prowadzone przez rolnika indywidualnego, w którym łączna powierzchnia użytków rolnych nie jest większa niż 300ha.
Rolnik indywidualny to z kolei osoba fizyczna, która:
– jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem albo dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300ha;
– posiada kwalifikacje rolnicze;
– od co najmniej pięciu lat zamieszkuje w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i przez ten okres osobiście prowadzi to gospodarstwo.
Kto może kupić, kto budować
Pomimo, że znowelizowana w 2019r. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego zliberalizowała zasady dotyczące kupna działek rolnych przez osoby niebędące rolnikami (przepisów Ustawy nie stosuje się do nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3ha), to jeżeli chodzi o możliwość zabudowy wciąż pod uwagę należy brać inne przepisy. Zgodnie z nimi zabudowa siedliskowa nierozłącznie związana jest z byciem rolnikiem i prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa rolnego. W związku z tym, żeby móc cokolwiek zbudować na tego typu działkach należy być rolnikiem.
Pozwolenie na budowę i przeniesienie pozwolenia na inną osobę
Inwestor występujący o pozwolenie na budowę na terenach zabudowy zagrodowej powinien wykazać, że jest rolnikiem indywidualnym i prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne. To samo tyczy się osoby, na którą ma być przeniesiona już wydana decyzja o pozwoleniu na budowę.
Powiązane artykuły:
– Jak wybrać architekta, który zaprojektuje Twój dom marzeń
Akty prawne:
– Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
– Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny
– Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003r. o kształtowaniu ustroju rolnego
Wiec jeżeli ma sie działkę MRJ a nie jest się rolnikiem to raczej takiego pozwolenia na budowę sie nie dostanie tak to mam rozumieć?
Trzeba dokładnie przeczytać zapisy tego planu miejscowego. Jeżeli jest dopuszczona zarówno zabudowa zagrodowa jak i mieszkalna, to powinna być możliwość otrzymania pozwolenia na dom mieszkalny nawet jeśli nie jest się rolnikiem (zagrodowa dla rolnika, mieszkalna dla nie-rolnika). Najlepiej przedzwonić do urzędu, urzędnicy na pewno już przerabiali wydawanie pozwoleń dla tego terenu i powinni doradzić.
Dokładnie jest to Teren zabudowy zagrodowej i zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, teren dróg wewnętrznych…
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że przy takich zapisach nie-rolnik także będzie mógł wybudować dom jednorodzinny. Ale wiadomo, zawsze lepiej się wcześniej upewnić w urzędzie 🙂
Czy na działce oznaczonej 3R na której wyklucza się budowę wszelkich obiektów kubaturowych oraz realizację budownictwa rekreacyjnego, mogę postawić autobus (w zamyśle pod wynajem airbnb) który będzie mógł w każdej chwili odjechać ?
Tak, ponieważ to pojazd a nie budynek. Z tego co się orientuję musi mieć ważny przegląd i być zarejestrowany, ale tutaj już nie jestem ekspertką bo to poza zakresem prawa budowlanego.
Dzień dobry, czy jeśli starostwo / urząd właściwy do wydawania pozwolenia na budowę wyrazi zgodę na budowę domu jednorodzinnego dla nierolnika na gruntach zagorodowych to istnieje sytuacja w której ktoś może podważyć / anulować kiedyś taką decyzję? W szczególności po wybudowaniu tegoż domu?
Dzień dobry,
tak, istnieje taka możliwość, że jeśli decyzja została wydana niezgodnie z przepisami to taką decyzję można podważyć albo w drugiej instancji (czyli wojewoda) albo ostatecznie w sądzie. W najgorszym przypadku może dojść do rozbiórki.
Dzień dobry zakupiłem dwa i pół hektara ziemi, na tym terenie jest prowadzona działalność rolnicza, teren będzie gospodariwany ,dzierżawil też będę innemu rolnikowi to poboru zboża, planuje też dzierżawę gruntów sąsiednich, ostatnio trafiła mi się okazja z zakupu ziemi rolnej w innej gminie , działka ok 2,500 m2, działka znajduje się w lokalizacji na której nie ma planu miejscowego i koniecznie będzie wydanie warunków zabudowy. Brak jest możliwości uzyskania warunków zabudowy dla domu jednorodzinnego, z uwagi na pięciokrotną odległość linii frontu działki od najbliższej zabudowy. Czy w związku z sytuacją opisaną powyżej na tym terenie jest możliwość uzyskania warunków dla zabudowy zagrodowej? Co na terenie zabudowy zawodowej można wybudować? Interesuje mnie budowa wypoczynkowego domu 129 m2,agroturystyka, . Jeśli powyższe jest możliwe to czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę dla takiej zabudowy zagrodowej oraz czy po uzyskaniu pozwolenia na budowę jeśli jest konieczne mogę sprzedać taką działkę z możliwością zabudowy, proszę o wypowiedzi
Zgodnie z Ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uzyskanie warunków zabudowy dla zabudowy zagrodowej nie wymaga spełnienia tych wszystkich warunków, jak dla budynków o innych funkcjach. To otwiera możliwość o ubieganie się o WZ nawet jeżeli inne zabudowania są dosyć daleko odsunięte. Tak jak napisałam w artykule, zgodnie z definicją zawartą w Warunkach technicznych w skład zabudowy zagrodowej wchodzą: budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych. Nie sądzę, aby dało się wybudować 'dom wypoczynkowy’ – moim zdaniem jest to usługa niezwiązana z gospodarstwem rolnym, ale sądzę, że są szanse na agroturystykę. Jeżeli chodzi o agroturystykę, to w przepisach budowlanych nie jest ona wprost wymieniona jako część zabudowy zagrodowej, jednak w innych przepisach jest mowa o prowadzeniu jej przez rolników. Pokoje w agroturystyce muszą spełnić takie same warunki jak pokoje hotelowe. Co do zasady budynki w zabudowie zagrodowej wymagają pozwolenia na budowę, o ile nie są wymienione jako zwolnione z tego obowiązku (a zwolnione są np. niektóre budynki gospodarcze czy niektóre suszarnie, płyty do składowania obornika, zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę, w ramach istniejącej działki siedliskowej).
W przypadku przeniesienia pozwolenia na budowę osoba, na którą ma być przepisane pozwolenie powinna spełniać te same warunki co przy wydawaniu pozwolenia.
Czy na działce (teren zabudowy zagrodowej) można sadzić? Mam taką działkę około 30 arów i chciałem posadzić tam drzewa (dokładnie oxytree). Nie jest to zalesienie – prędzej produkcja. Nie jestem rolnikiem.
Bardzo ciekawe pytanie! Nie wiem czy w pełni będę umiała na nie odpowiedzieć. Z perspektywy przepisów budowlanych oraz przestrzennych działkę należy użytkować zgodnie z jej przeznaczeniem. Jeżeli w planie miejscowym teren przeznaczony jest pod zabudowę zagrodową, która bezpośrednio związana jest z uprawą i hodowlą, to myślę, że są duże szanse że będzie tam można posadzić te drzewa. Trzeba dokładnie wczytać się w zapisy MPZP, bo samo to, że jest to teren przeznaczony pod zabudowę zagrodową niewiele mówi. Prawdopodobnie w opisie tego terenu jest napisane czy teren jest też przeznaczony pod uprawę. Żeby natomiast prowadzić biznes produkcyjny na tym terenie to zapisy MPZP muszą również dopuszczać takie przeznaczenie. Podejrzewam, że wszystko rozbije się o sklasyfikowanie i nazewnictwo przy prowadzeniu tej działalności. Nie znam też przepisów dotyczących rolnictwa oraz uprawy roślin nie będących gatunkami rodzimymi – tam też mogą się pojawić jakieś obostrzenia w tym zakresie.
Jeśli RM2 ustala takie warunku jak przy MR2 (wg MPZP) to znaczy, że może wybudować się na niej nie rolnik🤔
Każde MPZP wprowadza swoje własne zapisy, same skróty RM2 i MR2 zupełnie nic mi nie mówią, nie mam pojęcia co jest tam napisane.
Trzeba dokładnie doczytać pod jaką zabudowę jest przeznaczony ten teren (czy mieszkaniowa, zagrodowa). To jest na początku rozwinięcia każdego z symboli w MPZP, tam jest napisane jaka zabudowa jest w przeznaczeniu podstawowym, a jaka w dopuszczalnym.
Dzień dobry! Chciałam się tylko upewnić, więc jeżeli działka jest opisana jako zabudowa zagrodowa wtedy osoba nie będąca w żaden sposób powiązana z rolnictwem nie może postawić domu na tej działce ? 😉
Dzień dobry, nie, zabudowa zagrodowa jest ściśle powiązana z uprawianiem gospodarki rolnej i zabudować mogą ją osoby faktycznie prowadzące gospodarstwa rolne.
Witam, budowanie budynków na działkach na których jest zabudowa zagrodowa dotyczy osób prowadzących działalność rolną czy też osób które posiadają kwalifikacje rolnicze (technikum/studia) ?
Dzień dobry,
zgodnie z dokładną definicją o zabudowie zagrodowej mówimy w przypadku rodzinnych gospodarstw rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych. A zgodnie z przepisami o rodzinnym gospodarstwie rolnym mówimy wtedy, kiedy spełnione są dwa warunki: prowadzi je rolnik indywidualny oraz łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Samo posiadanie kwalifikacji jest więc niewystarczające, należy udowodnić że prowadzi się rodzinne gospodarstwo rolne.
Dzień dobry 🙂 chcielibyśmy wybudować dom na działce zagrodowej. Mąż niestety rolnikiem nie jest (brak warunku zamieszkania w gminie od 5 lat – co z tego, że w tej samej wsi mieszkał 20 lat). Czy jest możliwość dzierżawy działki jego siostrze, która uzyskałaby na siebie pozwolenie na budowę, a po zakończonej budowie dzierżawę byśmy wycofali? Czy ktoś może podważyć taki zabieg? Czy mogą się pojawić w tej konfiguracji jakieś problemy? I czy ewentualnie drugim inwestorem mógłby być nierolnik?
Dzień dobry,
prawdę mówiąc nie mam pojęcia jak się mają formalności już po zakończeniu budowy, bo ja się specjalizuję tylko w formalnościach poprzedzających budowę i w trakcie jej trwania. Jeśli chodzi o przepisanie pozwolenia na budowę w trakcie trwania budowy (lub po uzyskaniu pozwolenia a przed jej rozpoczęciem) to nowy inwestor (ten na którego przepisujemy pozwolenie) także powinien być rolnikiem. Natomiast jak sprawa wygląda z zakończeniem dzierżawy – niestety nie wiem.
Nie miałam na myśli przepisania pozwolenia na budowę, a dopisania już we wniosku męża jako drugiego inwestora. Pierwszy inwestor – siostra rolnik, drugi – mąż nierolnik. Czy jest taka mozliwość?
Niestety, nie wiem. Przepisy mówią, że inwestor ma być rolnikiem, nie wiem w jaki sposób zinterpretują to urzędnicy.
Witam, maz posiada dom z zabudową zagrodową przepisany od rodziców. Rodzice nadal żyją i mieszkają w tym domu. Działka na której stoi dom i zabudowania gospodarcze jest dość duża i chcielibyśmy obok starego domu wybudować nowy dom oczywiście warunki pozwalają na odpowiednie odległości, również w mpzp miejsce w którym chcemy zbudowac dom jest zaznaczone na budowlane. Jesteśmy rolnikami i pytanie brzmi czy możemy beż żadnych problemów postawić drugi budynek mieszkalny na tej samej działce ? Geodeta sugerował odrolnienie 5 arów pod dom który ma powstać na tej działce. Ale czy jest sens? Skoro jesteśmy rolnikami mamy zabudowania itd, po prostu chcemy drugi dom na tej samej działce. W starym domu mieszkają rodzice którzy mają dożywocie wpisane i brat męża ma zapisany pokój. Ale działka należy do męża.
Dzień dobry, o ile plan miejscowy na to pozwala to nie powinno być problemu z wybudowaniem drugiego domu. Zdarzało mi się trafić na mpzp, który pozwalał na budowę wyłącznie jednego domu na jednej działce, ale takie zapisy to rzadkość. Także o ile mpzp nie zabrania tego, to nie widzę przeciwwskazań 🙂
Zapowiadają duże zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Czy dotyczy to również zmian dotyczących zabudowy zagrodowej?
Z tego co kiedyś sprawdzałam (ale to było jeszcze przed wprowadzeniem części poprawek) to w kwestii zabudowy zagrodowej znaczących zmian nie będzie. Zabudowa zagrodowa jest nierozerwalnie związana z byciem rolnikiem i prawdę mówiąc większą rolę grają tutaj przepisy o rolnictwie niż budownictwie. W kwestii planowania przestrzennego faktycznie mają być spore zmiany (choć do końca nie wiemy jeszcze jaki będzie ostateczny kształt ustawy), ale sądzę że nie będą one miały znaczącego wpływu na zabudowę zagrodową.
Witam, zwracam się z prośbą o odpowiedzi. Posiadam działkę rolną o powierzchni 0,9ha, kwalifikacje rolnicze, działalność gospodarczą z obszaru rolnictwa. Chciałbym na w/w działce postawić budynki w zabudowie zagrodowej związanej z planowaną uprawą owoców na w/w działce. Pytanie 1: czy jest szansa, aby gmina wydała mi WZ na zabudowę zagrodową celem prowadzenia działalności gospodarczej na w/w działce?
Pytanie 2: czy jeśli dostanę WZ to czy starostwo może je zakwestionować i nie wydać pozwolenia na budowę w przypadku gdy formalne nie jestem rolnikiem, i fakt prowadzenia działalności rolniczej jest niewystarczający? Dziękuję.
Dzień dobry,
przyznam że musiałam się dłuższą chwilę zastanowić nad odpowiedzią, a i tak nie odpowiem na to pytanie ze stuprocentową pewnością.
Przepisy mówią, że zabudowa zagrodowa to budynki w rodzinnych gospodarstwach rolnych. Takie gospodarstwo prowadzone jest przez rolnika indywidualnego. Za rolnika indywidualnego „uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo”. Wydaje mi się, że jeżeli ktoś wykaże, że spełnia wszystkie te warunki (czyli że prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne) to urząd nie może odmówić wydanie warunków zabudowy. Pozostaje więc kwestia udowodnienia tego faktu. Ostatnio przy projekcie dla rolnika urząd wymagał (do wyboru) przyniesienia jednego z kilku dokumentów, do stwierdzenia że osoba jest rolnikiem (pamiętam że jednym z dokumentów było ubezpieczenie KRUS).
Co do drugiego pytania to uważam, że starostwo ma prawo kwestionować bycie rolnikiem, ale raczej: również ma prawo wymagać udowodnienia, że spełnia się wszystkie kryteria do zabudowy zagrodowej. To po prostu dwa różne urzędy i oba mają prawo, a wręcz obowiązek, wymagać tego.
Dzień Dobry,
Mam takie pytanie. Zakupiłem działkę oznaczoną RM zabudowa zagrodowa+ jako przeznaczenie uzupełniające ustala się: 1) zabudowę jednorodzinną, 2) garaże wolnostojące lub wbudowane w bryłę budynku. Jest to działka budowlana zarówno ja jak i żona nie jesteśmy rolnikami i zanim kupie projekt domu chciałbym dowiedzieć się czy będę w stanie postawić dom na tej działcę. Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.
Dziękuje
Dzień dobry,
na podstawie tych informacji nie da się odpowiedzieć na pytanie, bo to zależy od szczegółowych zapisów planu miejscowego. Zazwyczaj przeznaczenie uzupełniające nie może istnieć bez przeznaczenia podstawowego (często jest zapis, że przeznaczenie podstawowe musi np. zajmować min. 51% powierzchni użytkowej wszystkich budynków na działce, a przeznaczenie uzupełniające max. 49% tych powierzchni), ale tak jak wspomniałam: każdy plan miejscowy trochę inaczej to określa, więc trzeba doczytać plan miejscowy w tym zakresie.
Dzień dobry, też mam pytania w temacie działki zagrodowej.
Dzień dobry,
rolników w tym zakresie obowiązują takie same przepisy jak innych, bo nie ma jakichś szczególnych zwolnień w tym zakresie dla rolników. Jedynie niektóre budynki gospodarcze czy silosy w gospodarstwach są zwolnione z pozwolenia, i część również ze zgłoszenia. Dom można więc wybudować na pozwolenie, albo w niektórych przypadkach na zgłoszenie.
Dziękuję 🙂
Witam. Ponad 15 lat temu teściowa przepisała na mojego męża i na mnie działkę siedliskową o powierzchni 0,84 ha, która kiedyś była własnością jej ojca. Ten z kolei uzyskał pozwolenie na budowę domu na tejże działce, zalał fundament ale finalnie budynek nigdy nie powstał. Teraz my chcielibyśmy postawić tam dom. Nie posiadamy więcej ziemi, Czy w tej sytuacji możemy mieć chociażby cień szansy, że zostanie nam wydane pozwolenie na budowę?
Dzień dobry,
to czy uda się uzyskać pozwolenie na budowę zależy od wielu rzeczy.
Po pierwsze można walczyć o utrzymanie tamtego pozwolenia na budowę. Żeby tak się stało to w dzienniku budowy przerwa pomiędzy etapami budowy nie może być dłuższa niż 3 lata, przy czym mogą to także być różne inne czynności jakie się wykonuje na budowie, nie tylko wznoszenie samego budynku. Jeżeli w tym czasie były kupowane materiały na budowę i zachowały się faktury to można walczyć o uznanie tego za ciągłość budowy.
A po drugie, jeżeli mówimy o nowym pozwoleniu, to po prostu trzeba sprawdzić czy tamten projekt jest zgodny z dzisiejszymi przepisami, zarówno tymi ogólnokrajowymi jak warunki techniczne, jak i np. przeznaczeniem w planie miejscowym. Więc jakby ogólnie jest szansa, żeby tam coś wybudować, ale trzeba przeanalizować dokładnie dokumenty.
Dobry wieczór,
Razem z mężem mamy wybudowany dom w stanie surowym zamkniętym na działce rodziców- budowa zagrodową. Wraz z mężem nie jesteśmy rolnikami. Staramy się o kredyt na wykończenie domu. By móc, to osiągnąć muszę przenieść pozwolenie na budowę z ojca na córkę. Niestety mam tylko 1h ziemi, wymogami są 10,5h. Co mam zrobić w tej sytuacji? Jak wspominałam, nie jestem rolnikiem.
Dzień dobry,
żeby przenieść pozwolenie na budowę zabudowy zagrodowej trzeba spełniać takie same kryteria jak przy wydawaniu pozwolenia na budowę, czyli należy mieć rodzinne gospodarstwo rolne, a żeby je prowadzić należy być rolnikiem indywidualnym. W takim gospodarstwie powierzchnia użytków nie może przekraczać 300ha. Żeby można było przenieść na Panią pozwolenie na budowę domu w zabudowie zagrodowej powinna Pani zostać rolniczką indywidualną mającą rodzinne gospodarstwo rolne. Jeśli chodzi o samą powierzchnię gospodarstwa to w ustawie podana jest wielkość maksymalna użytków, natomiast ustawa przewiduje też możliwość dzierżawy i współwłasności.
Dziękuję za informację. Na jaki okres czasu powinnam zawrzeć umowę dzierżawy? Czy może być zrobiona z jakimkolwiek rolnikiem?
Nie wiem czy są jakiekolwiek przepisy narzucające minimalny czas zawarcia umowy dzierżawy. Przepisy wskazują natomiast miejsce zamieszkania rolnika, więc możliwe że dzierżawić trzeba ziemię położona w konkretnej gminie. Ale nie jestem ekspertką od przepisów dotyczących produkcji rolnej, polecam zapoznanie się z informacjami na stronie rządowej:
https://www.gov.pl/web/kowr/definicja-rolnika-indywidualnego
Dzień dobry, mam pytanie. Mamy możliwość z mężem zakupić działkę oznaczona MR-MN. Czy nie będąc rolnikami możemy zakupić taką działkę? Oraz czy w przyszłości będziemy mogli postawić tam dom?
Dzień dobry,
jest trochę za mało informacji, żeby stwierdzić coś z całą pewnością, ale oznaczenie MN wskazuje na to, że zapewne można tam wybudować dom jednorodzinny. Trzeba doczytać dokładnie zapisy planu miejscowego dla tego przeznaczenia, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie trzeba być rolnikiem aby kupić taką działkę i że będzie tam można wybudować dom jednorodzinny.
Dzień dobry, jestem właścicielem działki rolnej, na której nie ma MPZP. Na działce wyłączone z produkcji rolnej jest 5 arów, gdzie znajduje się zamieszkały budynek mieszkalny (dla którego uzyskano WZ i pozwolenie na budowę). Na działce chciałbym zbudować parterowy budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy poniżej 35m2, wymieniony w prawie budowlanym jako „obiekt gospodarczy związany z produkcją rolną” i „uzupełniający zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej”, który nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia. Pytanie: czy budynek ten musi się mieścić na obszarze „B” działki który jest wydzielony z produkcji rolnej czy może być wzniesiony na pozostałym terenie działki, tj. rolnym? Czy trzeba wystąpić o nowe WZ dla tego budynku gospodarczego? Dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
a czy ten dom jednorodzinny jest domem w zabudowie zagrodowej i Pan jest formalnie rolnikiem? Bo taki warunek trzeba najpierw spełnić żeby móc wybudować ten budynek gospodarczy jako obiekt związany z produkcją rolną i uzupełniający zabudowę zagrodową w ramach działki siedliskowej. Nie wystarczy posiadać działki rolnej aby taki obiekt wybudować.
W przypadku gdy jest Pan rolnikiem indywidualnym i posiada rodzinne gospodarstwo rolne powinna być możliwość wybudowania takiego budynku gospodarczego poza terenem wyłączonym spod produkcji rolnej. Co do uzyskiwania WZ dla takiego budynku, to interpretacje w różnych urzędach są rozbieżne, ale dominuje interpretacja że dla budynków niewymagających pozwolenia i zgłoszenia nie trzeba uzyskiwać WZ (i inwestor odpowiada za to, żeby budynek wybudować zgodnie z przepisami).
Dzień dobry. Jestem synem rolnika, który aktualnie posiada około 2ha ziemi. Na jednej z działek około 0.8ha stoi dom rodziców i budynki gospodarcze, jest miejsce by postawić drugi dom. Nie mam wykształcenia rolniczego ale w grę wchodzi by mi przepisali ziemię. Czy jest możliwość by wciągu 3-5lat zyskać prawo postawienia domu w ramach zabudowy zagrodowej? Jak ugryźć ten temat by zrobić to małym kosztem? Teren nie ma miejscowego planu zagospodarowania.
Dzień dobry,
zaczęłabym od wystąpienia o warunki zabudowy dla zwykłego domu jednorodzinnego. Jeżeli w pobliżu są inne domy to być może uda się takie warunki zabudowy uzyskać. Jeżeli jednak w okolicy nie ma innych domów, a są jedynie domy i inne budynki w zabudowie zagrodowej, to wybudowanie domu w zabudowie zagrodowej może być jedyną opcją. Taki dom może jednak wybudować rolnik indywidualny czyli inwestorem powinien być ojciec. To oczywiście komplikuje sprawę w zakresie własności, spadku czy kredytu hipotecznego. Także podsumowując sporo zależy od samego położenia działki, okolicy w jakiej się znajduje, tego czy i na kogo będzie brany kredyt hipoteczny. Zaczęłabym od próby uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.
Witam, mam pytanie o MPZP. W planie na działce, którą chcemy z mężem kupić o areale ok. 1ha jest zapis, że jest to teren rolniczy, na którym obowiązuje zakaz budowy. Prowadzimy z mężem gospodarstwo rolne, które jest na męża ja jestem domownikiem. Nie mamy żadnej ziemi na własność wszystko jest dzierżawione i zgłoszone do starostwa. Oboje zameldowanie posiadamy w innych gminach. Na powyższej działce chcielibyśmy wybudować dom, bo obecnie nie posiadamy żadnego. Dom w tym miejscu byłby w sąsiedztwie zabudowy zagrodowej właściciela ziemi oraz zabudowy wielorodzinnej. Czy jako że nie posiadamy jeszcze żadnego domu, możemy wstąpić wydanie pozwolenia na zabudowę zagrodową? Dodam jeszcze że gospodarstwo prowadzimy już 10 lat i odporowadzamy podatki w gminie w której znajduje się działka. Dzierżawimy w tym miejscu ok 130ha. Jest to dzierżawa od właściciela prywatnego nie od KOWR.
Dzień dobry,
tutaj problemem nie są przepisy dotyczące prowadzenia działalności rolniczej a wpisany wprost w plan miejscowy zakaz zabudowy. Jak jest zakaz zabudowy to nie wolno tam po prostu nic wybudować, niezależnie od tego czy jest to obiekt rolniczy czy jakiś inny (no chyba że plan miejscowy jakoś precyzuje ten zapis). Ale zakaz to zakaz. Więc na tej działce nie wolno nic budować.
Dobry wieczór, mam pytanie, razem z żoną posiadamy działkę rolną na któej mamy dom oraz stodołę. Działka ma 50 arów. Chielibyśmy o rozbudować dom i dobudować nowy pokój. Jak możemy uzyskać pozwolenie na budowę. Ojciec żony jest rolnikiem. Czy jeżeli przepiszmy część działki na ojca żony, to czy będzie on mógł wnieść o rozbudowę domu, w jakiej cześci musiałby on posiadac współwłasność?
Dzień dobry,
prawdę mówiąc nie spotkałam się jeszcze w praktyce z takim przypadkiem, ale skoro Państwo już w tym momencie jesteście właścicielami działki to nie sądzę, aby urząd robił problem z rozbudową. Skoro właściciel chce rozbudować swój dom i jest to zgodne z planem miejscowym, to nie widzę powodu żeby urząd odmówił wydania pozwolenia na budowę. Ostatecznie jeśli byłby problem to teść prawdopodobnie mógłby po prostu zostać formalnie inwestorem tej inwestycji, ale nie sądzę aby zaistniała taka konieczność. Myślę że najlepiej będzie dopytać w starostwie jak się na to zapatrują.
Właśnie odmówiono nam pozwolenie, ponieważ nie jesteśmy rolnikami i zastanawiamy się jak można to rozwiązać, gdyż bardzo zależy nam na rozbudowie. I realnie zastanawiamy się na przepisanie wspolwlasnosci na teścia. Dodam że na działce znajduje się stodoła.
Może wystarczy jeśli teść zostanie inwestorem w projekcie. Bo co do zasady nie trzeba być właścicielem nieruchomości, żeby coś na niej budować, trzeba jedynie podpisać oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Więc skoro projekt już jest zrobiony to może wystarczy zmienić dane inwestora na teścia. To na pewno prostszy i tańszy zabieg niż formalności u notariusza. Dopiero w następnej kolejności brałabym pod uwagę przepisywanie części działki lub dzierżawę.
Niestety nie otrzymaliśmy zgody na rozbudowę z racji, że nie jesteśmy rolnikami, chyba zdecydujemy się na przepisanie wspolwasnosci na tescia, teść jest emerytem czy to nie przeszkadza, oraz w jakiej wspolwlasnosci teść musi ją mieć, czy są jakieś przepisy regulujące to kwestię?
Pozdrawiam
Prawdę mówiąc jeśli chodzi o przepisy stricte budowlane, to jedyne co tam jest napisane, to że zabudowa zagrodowa to zabudowa w rodzinnych gospodarstwach rolnych. A dalsze przepisy bierzemy już z przepisów o rolnictwie czyli np. to czym jest takie gospodarstwo i kto je może prowadzić. Z nich wynika, że ma to być rolnik indywidualny. Trzeba więc móc udowodnić, że takim rolnikiem się jest. Nie siedzę aż tak głęboko w przepisach budowlanych żeby być w stanie się wypowiedzieć na temat tego, czy emeryt może być rolnikiem, bo to już nie jest zakres przepisów budowlanych. Jeśli urząd w taki sposób interpretuje przepisy, to w zasadzie Państwa nieruchomość powinna być rodzinnym gospodarstwem rolnym (skoro jest w zabudowie zagrodowej) żeby można było mówić o zabudowie zagrodowej (a z drugiej strony skoro Państwo – aktualni właściciele – rolnikami nie jesteście to jest to do pewnego stopnia sprzeczność w dokumentach w urzędzie). To się wiąże ze spełnieniem kilku warunków. Proszę też sobie sprawdzić czy w planie miejscowym nie ma takiego zapisu, że plan dopuszcza użytkowanie zabudowy istniejącej w dotychczasowy sposób, a także jej rozbudowę i przebudowę. To by dawało jakąś furtkę żeby przyjąć że w stanie istniejącym jest to dom (nie w zabudowie zagrodowej) i móc go przebudować jako zwykły dom.
Dzień dobry,
na Biuletynie Informacji Publicznej jednej z gmin pojawiło się ogłoszenie o przetargu ustnym nieograniczonym na zbycie nieruchomości stanowiących własność gminy. W opisie nieruchomości jest napisane: „Zgodnie z MPZP nieruchomości są działkami przeznaczonymi pod funkcję mieszkalnictwa rolniczego oraz inne nieuciążliwe funkcje związane z produkcją rolną, z funkcją uzupełniającą pod funkcje nieuciążliwych usług komercyjnych oraz nieuciążliwe funkcje produkcji pozarolniczej z przeznaczeniem dopuszczalnym pod funkcje mieszkalnictwa, mieszkalnictwa letniskowego oraz usług publicznych”. Czy będę mogła wybudować na takiej działce dom jednorodzinny, jeśli nie jestem rolnikiem?
Dzień dobry,
te zapisy nie są jasne, przede wszystkim warto przeczytać sam początek planu miejscowego gdzie powinno być wytłumaczone czym są funkcje dopuszczalne i na jakich zasadach można takie obiekty budować. Bo często przeznaczenie dopuszczalne nie może istnieć bez przeznaczenia podstawowego, czyli w tym przypadku mieszkalnictwa rolniczego. Gdyby tak było także tutaj, to funkcję mieszkalną można by wybudować tylko jako uzupełnienie dla funkcji podstawowej jaką jest budownictwo związane z rolnictwem. Jeśli natomiast funkcje dopuszczalne mogą istnieć bez funkcji podstawowej to zwiększa się szansa na budowę domu dla nie-rolników. Można także pójść do starostwa i zapytać jak interpretują te zapisy planu miejscowego i czy wydają tam pozwolenia na budowę zwykłych domów.
Odpowiedni fragment z MPZP:
„. przeznaczeniu podstawowym – należy rozumieć przez to przeznaczenie, które powinno przeważać na danym terenie pod względem zajmowanej powierzchni (nie mniej niż 60% powierzchni terenu) w okresie docelowym realizacji planu, chyba że ustalenia szczegółowe dla tego terenu stanowią inaczej; (…) – – przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć przeznaczenie, które może być realizowane na danym terenie niezależnie od przeznaczenia podstawowego i uzupełniającego, wyłącznie na warunkach określonych w niniejszym planie”
To teraz jeszcze jest ważne jak jest zdefiniowany teren, czy jest to teren inwestycji czy jest to całe obszar przeznaczony w planie pod dane zagospodarowanie. Bo jeśli jest to teren inwestycji to by oznaczało, że na tej konkretnej działce należy 60% przewidzieć pod przeznaczenie podstawowe.
Nie jest dla mnie też do końca zrozumiała definicja przeznaczenia dopuszczalnego. Z tego krótkiego fragmentu wynikałoby, że można to przeznaczenie realizować niezależnie od podstawowego, choć jednak z definicji podstawowego wynika, że powinno przeważać na danym terenie. Być może trzeba to czytać w ten sposób, że przeznaczenie dopuszczalne jest traktowane na równi z podstawowym, jednak nie mam co do tego pewności.
Myślę że w starostwie powinni wyjaśnić w jaki sposób interpretują te zapisy przy wydawaniu pozwoleń na budowę.
Definicja „terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonym przeznaczeniu podstawowym, wyznaczony w rysunku planu liniami rozgraniczającymi”.
Dziękuję za odpowiedzi 🙂
„1. Dla wszystkich terenów należących do kategorii funkcjonalnej mieszkalnictwa rolniczego i zabudowy zagrodowej (MR) ustala się przeznaczenie podstawowe pod funkcje mieszkalnictwa rolniczego oraz inne, nieuciążliwe funkcje związane z produkcją rolną (w tym np.: agroturystyka, przetwórstwo rolno – spożywcze itp.), realizowane w zabudowie zagrodowej. 2. Dla terenów, o których mowa w ust. 1, ustala się przeznaczenie uzupełniające pod funkcje nieuciążliwych usług komercyjnych oraz nieuciążliwe funkcje produkcji pozarolniczej. 3. Dla terenów, o których mowa w ust. 1, ustala się przeznaczenie dopuszczalne pod funkcje mieszkalnictwa, mieszkalnictwa letniskowego oraz usług publicznych. 4. Na terenach, o których mowa w ust. 1, zakazuje się lokalizacji inwestycji i/lub działalności gospodarczej, zakwalifikowanych w przepisach szczególnych i odrębnych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. 5. Realizacja przeznaczenia uzupełniającego oraz dopuszczalnego terenów, o których mowa w ust. 1, możliwa jest jedynie pod warunkiem, że sumaryczna powierzchnia gruntu już wyłączonego oraz wyłączanego z produkcji rolnej w związku z realizacją nowej inwestycji, realizującej przeznaczenie uzupełniające lub dopuszczalne, dla każdego terenu z osobna nie przekroczy wartości, dla których, zgodnie z przepisami szczególnymi i odrębnymi, wymagane jest pozwolenie na przeznaczenie gruntów rolnych na cele nierolnicze i nieleśne. „
Te zapisy wciąż nie są dla mnie w 100% jasne i przejrzyste, ale myślę że jest szansa na wybudowanie tam domu. Wiele zależy od interpretacji urzędników. Zdecydowanie najlepiej iść do starostwa dowiedzieć się jak oni interpretują te zapisy planu przy wydawaniu pozwoleń na budowę.
Mąż odziedziczyl spadek w którego skład wchodzi m.in. działka pod zabudowę zagrodową. 1/6 tej działki odziedziczyła również nasza 8letnia córka. Nie jesteśmy rolnikami i widzę że już obok tej działki buduje się jednorodzinny domek. Jakie mamy opcje? 1. Czy istnieje szansa przekształcenia tej działki na zwykła budowlana? 2. Czy byciem rolnikiem to jedyne wyjście? 3. I czy współwłaściciel nieletni przeszkadza rolnikowi/nierolnikowi w uzyskaniu pozwolenia budowy?
Zacznę od końca: żeby dostać pozwolenie na budowę należy podpisać oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością. Nie jestem ekspertką od przepisów dotyczących osób niepełnoletnich, ale co do zasady majątkiem niepełnoletniego rozporządza opiekun prawny. Niewykluczone jednak, że budowa na działce należącej do dziecka może przekraczać zakres zwykłego zarządu, a to się wiąże z postępowaniem sądowym (ale podkreślam, że na tej dziedzinie prawa się nie znam i należy zasięgnąć opinii prawnika). Możliwe więc, że trzeba będzie podjąć jakieś dodatkowe czynności, żeby móc dysponować tą działką na cele budowlane.
Szansa na przekształcenie jest, ale nie jest to proste, bo należy zmienić plan miejscowy z zabudowy zagrodowej na jednorodzinną (lub dopisać zabudowę jednorodzinną jako jedną z możliwości zabudowy). To jednak wymaga sporo czasu, bo plany miejscowe zmienia się co wiele lat.
Chyba że jest to teren nieobjęty planem miejscowym, wtedy należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.
Gdyby jednak się okazało, że plan miejscowy pozwala tam wyłącznie na zabudowę zagrodową, to bycie rolnikiem jest jedynym wyjściem.
Dziękuję. W przypadku gdy po wybudowaniu domu jako rolnik, bycie rolnikiem okaże się np. zbyt mało dochodowe i zmieni się zawód to czy mogą być z domem problemy, z tytułu że już w nim nie mieszka żaden rolnik? Czy taki dom np. można normalnie później sprzedać?
Myślę, że o ile z samym zamieszkiwaniem nie powinno być problemu to przy sprzedaży ziemi rolnej i zabudowy zagrodowej obowiązują przepisy dotyczące zbywania ziemi rolniczej. Więc siłą rzeczy liczba osób, które taką nieruchomość mogą nabyć jest mniejsza lub trzeba załatwiać więcej formalności.
A czy prawdą jest że w przypadku możliwości zmiany zabudowy zagrodowej na zwykłą budowlaną, należy te działkę „odrolnić”, pomimo że można na niej było budować budynki rolne to i tak jest jako ziemia rolna gdy chce się ją przekształcić?
Tak, żeby wybudować zwykły dom trzeba będzie prawdopodobnie wyłączyć spod produkcji rolnej.
Mamy z mężem działkę, która w planie miejscowym oznaczona jest jako MN/MR – tereny zabudowy mieszkaniowej zagrodowej i jednorodzinnej. Plan dopuszcza „realizację nowej zabudowy jednorodzinnej i siedliskowej”. Zgodnie z zapisami planu, w przypadku zabudowy jednorodzinnej możemy postawić budynek gospodarczy do 35m2. W przypadku zabudowy siedliskowej budynki gospodarcze nie mają ograniczeń. Chcielibyśmy wybudować dom i budynek winnicy. Obok mamy grunt rolny, na którym ta winorośl będzie rosła. Mąż ma ukończoną szkołę rolniczą. Chcemy zamieszkać w tej gminie i zacząć działalność rolniczą. Spotkaliśmy się jednak z opinią, że bez uzyskania statusu rolnika indywidualnego, możemy wybudować tylko dom i ten budynek gospodarczy do 35m2. Czy istnieje jakaś droga, jakaś możliwość, rozpoczęcia działalności pomimo braku spełnienia warunku mieszkania w gminie 5 lat i prowadzenia gospodarstwa? Wydaje mi się to abstrakcyjne, że mamy grunt, mamy ukończoną szkołę, chcemy rozpocząć działalność pod którą te grunty są przeznaczone, a nie jesteśmy w stanie….. Dzwoniliśmy już do urzędu z pytaniami, ale usłyszeliśmy, że urząd nie jest od konsultacji. Powoli tracimy nadzieję.
Mogę tylko potwierdzić, że z perspektywy przepisów budowlanych zabudowa zagrodowa jest ściśle związana z rodzinnym gospodarstwem rolnym, a takie jest prowadzone przez rolnika indywidualnego. Ja jako architektka kiedy projektuję budynki w zabudowie zagrodowej wymagam od klienta dostarczenia dokumentów poświadczających, że osoba ta prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne, natomiast nie zajmuję się samą papierologią dotyczącą spraw rolniczych, więc niewiele jestem w stanie pomóc. O ile z powierzchnią terenu koniecznego do prowadzenia gospodarstwa da się uporać np. dzierżawiąc ziemię od kogoś, o tyle okres zamieszkiwania na terenie gminy jest raczej nie do ominięcia. Ewentualnie można próbować skorzystać z przepisu, że jedna z nieruchomości (a nie wszystkie) ma się znajdować na terenie gminy gdzie się mieszka od co najmniej 5 lat. Więc jeśli Pani w swojej poprzedniej gminie, gdzie być może posiada pani część ziemi, mieszkała co najmniej tych 5 lat i osobiście prowadziła gospodarstwo – to wtedy faktycznie można próbować zdobyć status rolnika indywidualnego.
A jeśli jeszcze raz urzędnik Pani powie, że urząd nie jest od konsultacji to proszę zacytować ten przepis z Kodeksu postępowania administracyjnego:
Art. 9. Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych,
które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby
uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź 🙂
Dzień dobry,
posiadam działkę rolną około 31 arów (działka dla której chcę uzyskać warunki zabudowy).Myślałam o zabudowie jednorodzinnej mieszkaniowej (ale w związku z tym, że dla takiej zabudowy nie związanej z rolnictwem prawdopodobnie będę płacić wyższy podatek po wybudowaniu domu, czyli od nieruchomości, a nie rolny, który jest o wiele niższy- myślałam, żeby wystąpić o wz dla tzw. zabudowy zagrodowej). Ziemia jest niskiej klasy, więc nie byłoby problemu uzyskać wz dla takiej działki.
Obecnie posiadam z powyższą działką ponad 4 h ziemi rolnej, zamieszkuje na terenie gminy od urodzenia, prowadzę działalność rolniczą samodzielnie dopiero od 2 lat, wcześniej pracowałam na roli jako domownik rolnika po ukończeniu szkoły średniej – składki społeczne z KRUS były odprowadzane przez ojca. W gminie poinformowali, ze minimalna powierzchnia gospodarstwa wynosi w tym roku około 5 ha – zgodnie z Uchwałą, żeby składać o zabudowę zagrodową.
W związku z tym, proszę o poradę:
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
zacznę od końca: działka budowlana nie jest tożsama z działką geodezyjną (czyli tą która ma nadany numer), więc z tej dużej działki można wydzielić mniejszą jako zakres opracowania. Można więc wnioskować o warunki zabudowy dla mniejszego fragmentu.
O warunki zabudowy dla zabudowy zagrodowej można wystąpić i zobaczyć czy je wydadzą, natomiast trzeba też pamiętać że nawet jeśli gmina je wyda to starostwo później przy pozwoleniu na budowę też wymaga udowodnienia, że jest to teren rodzinnego gospodarstwa rolnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby złożyć też dwa wnioski, i o zabudowę jednorodzinną i zagrodową, bo dla jednej działki można wydać kilka decyzji o warunkach zabudowy.
Jeśli natomiast chodzi o pozostałe zagadnienia to ja jako architektka wymagam od moich inwestorów, dla których projektuję zabudowę zagrodową, żeby dostarczyli do wniosku o pozwolenie na budowę jakiś dokument świadczący o tym, że prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne. Niestety ale same przepisy dotyczące rolnictwa i bycia rolnikiem wykraczają poza moją wiedzę, jaką są przepisy budowlane. Także nie jestem w stanie pomóc w stwierdzeniu jakie kwalifikacje rolnicze są odpowiednie bo to nie moja działka przepisów.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Mamy z mężem działkę RM, 21 arów, nie jesteśmy rolnikami. Otrzymaliśmy pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. Czy w dalszym ciągu mamy się martwić? Czy pozwolenie już jest wiążące? Mamy mpzp na tę działkę.
Dzień dobry,
najwyraźniej plan miejscowy dopuszczał tam budowę domów jednorodzinnych bo nie sądzę, żeby urzędnicy mieli popełnić tak duży błąd. W szczególnych przypadkach jest jakaś możliwość sądowego unieważnienia pozwolenia na budowę, ale jest to niezwykła rzadkość. Pozdrawiam!
Mam działkę (zabudowa zagrogowa)
Nie jestem rolnikiem.chcialem wybudować garaż nie dostałem zezwolenia
Prawdopodobnie nie można na takiej działce nic budowac
Na działce zagrodowej można budować budynki w zabudowie zagrodowej.
1.KARTA TERENU: RM
2.Przeznaczenie terenu: RM – teren zabudowy zagrodowej w gospodarstwach rolnych, hodowlanych i ogrodniczych
3) Sposoby zabudowy i zagospodarowania terenu:
a) Wiodące funkcje zabudowy i zagospodarowania terenu:
– zabudowa zagrodowa związana z działalnością rolniczą: budynki mieszkalne, inwentarskie i gospodarcze,
– budowle związane z rolnictwem,
b) Dopuszczalne formy zabudowy i zagospodarowania terenu:
– funkcja agroturystyki,
– zabudowa towarzysząca, – sieci i obiekty infrastruktury technicznej i drogowej, – chów lub hodowla zwierząt,
Co mozna zrobić aby legalnie postawić malutki domek lub dom letniskowy?
Trzeba zostać rolnikiem indywidualnym i zacząć prowadzić rodzinne gospodarstwo rolne, wtedy będzie można wybudować dom mieszkalny w zabudowie zagrodowej i ewentualnie prowadzić też agroturystykę.
Można też wnioskować o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale to długa droga i nie daje gwarancji, że zapisy planu faktycznie zostaną zmienione.
Witam. Mam możliwość zakupu działki 62a z tego część dzialki jest oznaczona symbolem 7RM. Reszta jest rolno leśna. Czy mogę tam postawić dom jeżeli nie jestem rolnikiem?
Dzień dobry,
RM oznacza zabudowę zagrodową, więc jeśli nie jest Pan rolnikiem to nie będzie mógł Pan tam nic wybudować (chyba że plan miejscowy dopuszcza też inną zabudowę poza zagrodową).
Dzień dobry ja mam pytanie.
Mąż prowadzi od 6/7 lat gospodarstwo rolne, jest dzierżawcą (swojego gruntu nie mamy) Ale skończył technikum rolne i prowadzi gospodarstwo swojego taty, normalnie jest umowa w starostwie o tej dzierżawie. Ale mąż jest na zusie (bo jeszcze pracuje) w nie w krusie. Natomiast chcemy się budować na działce odpisana notarialnie od mojego taty (ta sama gmina tylko około 5km dalej od dzialek uprawianych przez mojego meza) czy bez odprowadzania krusu będziemy mogli budowsc się zagrodowo? Małżonek faktycznie prowadzi to gospodarstwo aczkolwiek nie wiem czy my się ,,łapiemy” na możliwość zabudowy zagrodowej?
Dzień dobry,
wydaje mi się, że starczy jakieś zaświadczenie o byciu rolnikiem indywidualnym i zaświadczenie, że się prowadzi indywidualne gospodarstwo rolne. Skoro wszystko jest faktycznie zgłoszone do urzędu to myślę, że jest duża szansa, że uda się tam wybudować zabudowania w zabudowie zagrodowej. Najlepiej udać się do wydziału architektury i budownictwa, gdzie będzie składany wniosek o pozwolenie na budowę i zapytać który z dokumentów wymagają do poświadczenia, że prowadzi się gospodarstwo rolne.
Dzien dobry,
Posiadam dwie działki rolne w dwóch sąsiadujących gminach o łącznej powierzchni 1,06ha, jedna z tych działek została przekształcona na działką zagrodową czy jest możliwość wybudowania na niej domu jednorodzinnego? Dodam, że od 2 lat mam zarejestrowane gospodarstwo rolne, płace podatki od gruntów. Czy to, że pole mam w różnych gminach może mieć wpływ na wydanie pozwolenia na budowę? Czy ten 1ha wystarczy czy powinnam mieć więcej pola żeby móc się budować?
Dzień dobry, osobiście uważam, że dla urzędu będzie ważne to, że potrafi Pani wykazać, że jest pani rolniczką indywidualną prowadzącą rodzinne gospodarstwo rolne, a nie ta łączna powierzchnia gruntów w danej gminie. Do projektu po prostu trzeba dołączyć jakiś dokument poświadczający, że zabudowa jednorodzinna zagrodowa jest związana z działalnością rolniczą i to moim zdaniem powinno wystarczyć. Na wszelki wypadek oczywiście lepiej jeszcze dopytać w starostwie.
Witam,
Mama posiada dzialke rolna, na ktorej istnieje mozliwosc budowy zagrodowej. Chcialabym postawic tam domek pod dzialalnosc Airbnb/wynajem. W jaki sposob mozna to zrobic? Czy jesli mama wybuduje taki domek jako rolnik (z szopka dla zwierzat), istnieje mozliwosc jego zakupu od mamy jako siedliska i czy wtedy wynajem bedzie wchodzil w rachube? Dziekuje.
Dzień dobry,
w takim przypadku w grę wchodzi agroturystyka. Formalnie polega to na świadczeniu usług hotelarskich w gospodarstwach rolnych i budynek, w którym się to odbywa musi spełniać przepisy budowlane jak dla takich obiektów. Problem może być jednak z zakupem od mamy takiego obiektu, bo jest on nierozerwalnie związany z gospodarstwem, a gospodarstwo może kupić tylko inny rolnik. W innym przypadku trzeba mieć działkę, dla której plan miejscowy przewiduje działalność turystyczną/pensjonatową/hotelową itp. bo w zwykłych domach jednorodzinnych lub budynkach rekreacji nie można prowadzić działalności gospodarczej polegającej na ich krótkoterminowym najmie (jest to użytkowanie budynku niezgodne z jego przeznaczeniem).
Dziekuje serdecznie za odpowiedz!
Dla upewnienia czy rozumiem poprawnie, w innym scenariuszu, jesli wybuduje zwykly dom na zwyklej dzialce budowlanej (nie zagrodowej), nie moge go wynajac pod Airbnb?
W pierwszym scenariuszu, czytalam iz zabudowe zagrodowa mozna kupic jako siedlisko i to nie musi byc rolnik. Czy jest to bledna informacja?
>>>>>Dla upewnienia czy rozumiem poprawnie, w innym scenariuszu, jesli wybuduje zwykly dom na zwyklej dzialce budowlanej (nie zagrodowej), nie moge go wynajac pod Airbnb?
Dokładnie tak, dom można wynająć długoterminowo żeby ktoś tam zamieszkał, ale nie krótkoterminowo jako Airbnb.
>>>>>W pierwszym scenariuszu, czytalam iz zabudowe zagrodowa mozna kupic jako siedlisko i to nie musi byc rolnik. Czy jest to bledna informacja?
Tak naprawdę w przepisach budowlanych jest podana definicja zabudowy zagrodowej, ale nie siedliska. Więc trzymając się nomenklatury stricte budowlanej, która występuje w przepisach budowlanych i planach miejscowych zabudowa zagrodowa jest ściśle związana z rolnictwem. Natomiast zdarza się, że niektórzy używają 'zabudowy zagrodowej’ zamiennie z 'siedliskową’ ale w związku z tym ciężko mi powiedzieć co jakiś urząd o tym sądzi i jak interpretuje przepisy.
Dodam że faktycznie nierolnik może kupić działkę rolną po uzyskaniu odpowiednich zgód, ale wciąż może być problem z jakąś budową jeśli w mpzp jest mowa o zabudowie zagrodowej.
Dzień dobry,
chciałabym jako nierolnik kupić siedlisko, które jest w ogólnie dobrym stanie ale konieczna w najbliższym czasie będzie wymiana eternitu z dachu. Czy jako nierolnik mogę mieć problem z wymianą pokrycia dachu na zgłoszenie?
Jestem w trakcie procedury uzyskiwania pozwolenia na zakup takiej działki od kowr i w oświadczeniu zobowiązuję się do prowadzenia rodzinnego gospodarstwa rolnego przez 5 lat. Czy dobrze rozumiem, że uzyskanie pozwolenia na rozbudowę domu (podniesienie dachu, zrobienie poddasza użytkowego) będzie wymagało ode mnie statusu rolnika indywidualnego nawet jeśli prowadzę to gospodarswo? Bardzo to skomplikowane!
Dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry,
jeśli chodzi o same przepisy budowlane to zabudowa zagrodowa jest to zabudowa w rodzinnych gospodarstwach rolnych. Jeżeli odrębne przepisy o rolnictwie pozwolą Pani na prowadzenie gospodarstwa rolnego bez bycia rolnikiem indywidualnym to do pozwolenia na budowę powinno starczyć zaświadczenie o prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Nie jestem jednak w stanie pomóc jeśli chodzi o same przepisy dotyczące bycia rolnikiem. Z ustawy wynika, że rodzinne gospodarstwo rolne prowadzi rolnik indywidualny, ale ja się znam na przepisach budowlanych a nie rolnych, więc być może istnieje furtka do prowadzenia gospodarstwa bez bycia rolnikiem. Niestety ale obawiam się, że bardziej nie potrafię pomóc, myślę że najlepiej dowiedzieć się w wydziale architektury lokalnego starostwa jakiego dokumentu wymagają do pozwolenia na budowę przy zabudowie zagrodowej. Pozdrawiam!
Mój tata buduje dom w zabudowie zagrodowej i chce ją przepisać na mnie (córkę) wraz z inną działką rolną, łącznie będę mieć na siebie 1.34 ha czy to już mnie kwalifikuje jako rolnika ? i czy nie będzie problemu z przepisaniem własności na mnie?
Pozdrawiam
Joanna
Dzień dobry,
to już jest zakres wykraczający poza budownictwo, na którym się znam. Odpowiedź na to pytanie powinien znać notariusz oraz urzędnicy, bo to już kwestia nie przepisów budowlanych a przepisów dotyczących kształtowania ustroju rolnego oraz kodeksu cywilnego. Niestety, mimo że bardzo bym chciała pomóc to nie jestem w stanie i nie chciałabym wprowadzić w błąd. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Chcemy z mężem wybudować się na działce oznaczonej RM, ale oboje nie jesteśmy rolnikami. Natomiast w dzienniku urzędowym opisującym MPZP napisane jest:
2. RM – tereny zabudowy zagrodowej – o ustaleniach:
1) przeznaczenie podstawowe: tereny zabudowy zagrodowej,
2) dopuszcza się realizację zabudowy jednorodzinnej na warunkach jak dla terenów MN
Czy dobrze rozumiem z tego przepisu, że pomimo, że teren jest RM mogę się na nim budować nie będąc rolnikiem?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
na podstawie tego co Pani napisała wydaje się, że można tam wybudować dom jednorodzinny na warunkach jak na terenach MN. Najlepiej jednak przeczytać cały plan miejscowy żeby sprawdzić czy nie ma jakichś dodatkowych warunków.
Witam,
Planuję zakup działki. Nie jestem rolnikiem. Okazyjne trafiła się działka rolna pod zabudowę zagrodową typu RIVa, przy drodze głównej.
Działka ma rozmiar 0,4ha (ponad 4000m2).
Działka posiada warunki zabudowy, z których nie wynika że na działce może budować rolnik czy nierolnik.
Zakup samej działki nie jest problemem (zgoda KOWR i można kupować bowiem wymiar działki poniżej 1ha).
Pytanie czy jako nierolnik, po zakupie takiej działki będę mógł wybudować budynki (zgodnie z WZ budynek mieszkalny, budynek gospodarczy oraz infrastrukturę techniczną)? Oczywiście zgodnie z wymogami technicznymi zapisanymi w WZ.
Czy po budowie będę mógł normalnie użytkować budynki?
Czy budynek gospodarczy będzie mógł składać się z części technicznej (garaż na traktor, narzędzia itd) oraz z dodatkowej części mieszkalnej (taka mini kawalerka do 35m2)?
W planie mamy chęć prowadzić małe poletko jakiejś rośliny, może kurnik.
Z góry bardzo dziękuję za podpowiedzi.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
mam wątpliwość skąd wzięła się informacja, że działka jest pod zabudowę zagrodową, bo funkcję budynków określa dopiero MPZP lub WZ. Skoro zostały wydane WZ tzn. że nie ma uchwalonego planu miejscowego. Z WZ wynika, że można zbudować m.in. budynek mieszkalny. Z tego co rozumiem jest to działka rolna, dla której wydano WZ określającą możliwość budowy m.in. domu jednorodzinnego. Więc jeśli dobrze rozumiem sytuację, to jest to po prostu działka rolna, na której po wyłączeniu spod produkcji rolnej można wybudować dom jednorodzinny. Jeśli tak, to nie trzeba być rolnikiem aby tam to wybudować (rolnikiem trzeba by być, żeby wybudować na tej działce zabudowę zagrodową).
Co do budynku gospodarczego, to można go użytkować jedynie do przechowywania narzędzi, sprzętu płodów rolnych, ale nie może się tam znaleźć część mieszkalna – w takim przypadku będzie to użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem i nadzór będzie mógł wydać nakaz rozbiórki.
Pozdrawiam
Czy budynek zagrodowy można przekształcić na firmę produkującą ogumienie? I w razie czego jako sąsiedzi możemy zablokować takie przekształcenie?
Takie przekształcenie da się zrobić tylko wtedy, jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza taką nową funkcję (produkcja ogumienia) lub jeśli inwestor uzyskał decyzję o warunkach zabudowy na taką funkcję (o ile nie ma MPZP). Jeśli teren znajduje się w okolicy domów mieszkalnych to szczerze wątpię, aby ktoś dopuścił tam taką funkcję, choć pewnie wszystko będzie się rozbijać o to co dokładnie jest wpisane w MPZP lub WZ.
To co można zrobić jako sąsiedzi zależy od tego, czy inwestor przekształca budynek legalnie czy nie.
Jeśli legalnie, tzn. złożył dokumenty to urzędu, to o ile nowa funkcja oddziałuje na działki sąsiednie i została wydana jakaś decyzja administracyjna, to jako strony postępowania możecie odwołać się od tej decyzji do wyższej instancji (wojewody) w ciągu 14 dni od otrzymania wydania decyzji.
Natomiast jeśli nie ma śladu w urzędzie po zmianie sposobu użytkowania i sąsiad zrobił to nielegalnie to należy powiadomić powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego. Oni powinni wszcząć postępowanie, przyjechać na kontrolę i sprawdzić czy ta zmiana jest robiona zgodnie z przepisami.
Dzień dobry, w tym roku dostalismy od rodziców żony działkę rolna o pow 1.1h ,brak planu zagospodarowania przestrzennego.Mozemy starać sie o zabudowe siedliskową?nie jesteśmy rolnikami.Pozdrawiam.
Dzień dobry,
żeby móc uzyskać warunki zabudowy na zabudowę zagrodową trzeba być rolnikiem indywidualnym, ale można się starać o uzyskanie warunków zabudowy na budynek jednorodzinny.
Dzień dobry,
Jak wygląda sprawa stawiania przez osobę bez kwalifikacji rolniczych budynków gospodarskich w terenie zagrodowym?
Nie jestem rolnikiem, ale chciałabym trzymac „pod domem” konie. Znalazłam działkę gdzie w częsci oznaczonej jako „teren zagrodowy” stoi już budynek mieszkalny oraz stodoła. Natomiast brakuje wiaty/stajni oraz płyty obornikowej.
Czy jako nie-rolinik bedę mogła postawic brakujące budynki gospodarcze/inwentarskie?
Dzień dobry,
pytanie czy ten teren jest oznaczony jako zabudowania zagrodowe na mapach zasadniczych czy w planie miejscowym. Bo jeśli nie ma planu to można przez zakupem tej działki wystąpić o warunki zabudowy na stajnię czyli budynek inwentarski i sprawdzić czy uda się go tam wybudować. Jeśli natomiast zabudowa zagrodowa jest wyznaczona planem, to faktycznie urząd będzie wymagał zaświadczenia o byciu rolnikiem. Proszę też przed zakupem tej działki sprawdzić odległości od innych budynków i instalacji, bo np. par. 31 warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie narzuca odległości od budynków inwentarskich czy wybiegów dla zwierząt od studni (żeby się potem nie okazało, że przez te odległości nie uda się tam nic wybudować).
Dzień dobry,
zastanawiamy się nad zakupem domu z działką. Nieruchomość na sprzedaż składa się z dwóch działek o powierzchni 0,7 ha i 0,36 ha. Na większej działce znajduje się stary dom do remontu. Obie działki wpisane są do jednej księgi wieczystej. W księdze większa działka oznaczona jest jako grunt rolny zabudowany, a mniejsza jako pastwisko trwałe. Klasa ziem to III i IIIb.
Na razie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale trwają prace nad planem, według którego większa działka uznana będzie za teren zabudowy zagrodowej, mieszkaniowej i aktyw gospodarczej. Wydaje mi się, że jako przeznaczenie uzupełniające zapisane jest: usługowe, drobna produkcja, działalność agroturystyczna. Mniejsza działka ma być oznaczona jako rola.
Zależy nam na zakupie domu, który już jest na działce, wyremontowaniu go i zamieszkaniu w nim. Nie planujemy budowy nowego domu. Nie wiadomo na razie kiedy i czy w ogóle zostanie wprowadzony plan zagospodarowania. Dodam, że nie jesteśmy rolnikami.
Dzień dobry,
w takim przypadku należy mieć zgodę KOWR na zakup działki, a z mojej praktyki wynika że jest to faktycznie możliwe do uzyskania, tyle że niestety trochę trwa cała procedura. Z tego co wiem nie istnieje w takim przypadku możliwość aby KOWR nie był w to zaangażowany. Trzeba mieć też na uwadze, że po zakupie istnieją też różne obostrzenia co do dalszej ewentualnej sprzedaży takiej działki.
Dzień dobry,
Planuję zakup działki oznaczonej w MPZP mianem MR – teren zabudowy zagrodowej
Dodam iż nie jestem rolnikiem, ani nie posiadam 1 ha działki rolnej w dzierżawie, w MPZP widnieje zapis dla tej konkretnej działki w sposób następujący:
1. Wyznacza się „tereny zabudowy zagrodowej – RM”.
2. Na terenach zabudowy zagrodowej obowiązuje:
a) wysokość całkowita budynków nie może przekraczać II kondygnacji mieszkalnych, z których II może być realizowana wyłącznie jako poddasze użytkowe w stromym dachu,
b) pokrycie dachem spadzistym o symetrycznym nachyleniu połaci, o spadku powyżej 300
c) wyklucza się tzw. wysokie podpiwniczenie – poziom podłogi parteru max. 1 m od poziomu terenu: dla zabudowy położonej na skarpach powyższy max.: poziom należy wyznaczać od wyższej rzędnej terenu.
3. Na w/w dopuszcza się:
a) możliwość realizacji dodatkowego budynku mieszkalnego dla członków rodziny,
b) doinwestowanie poszczególnych działek o brakujące elementy zagospodarowania komplementarnego (garaże, budynki gospodarcze).
c) przekształcanie siedlisk na zabudowę letniskową.d) lokalizację obiektów usługowych, jeżeli możliwe są do zapewnienia właściwe warunki obsługi komunikacyjnej (zaopatrzenie, parkowanie),
4. Na w/w terenach ustala się:
a) optymalną wielkość działki zagrodowej 2000-2500 m2 – o ile na rysunku planu nie pokazano inaczej,
b) maksymalną powierzchnię zainwestowania – do 30% całkowitej powierzchni działki,
c) adaptację, modernizację i budowę obiektów budowlanych w granicach siedlisk,
d) zakaz lokalizacji funkcji kolidujących z istniejącym i projektowanym zagospodarowaniem oraz wywołujących uciążliwości wykraczające poza granicę własności,
e) wyklucza się lokalizację ferm hodowlanych mogących pogorszyć stan środowiska.
Pytanie czy przy obecnych zapisach MPZP jestem w stanie na takiej działce nie będąc rolnikiem starać się o pozwolenie na budowę? Czy może istnieją jakieś obostrzenia co do tego?
Dzień dobry,
moim zdaniem na podstawie tego tylko fragmentu uważam, że nie ma takiej możliwości. Jedynie jeśli stoi tam już jakaś zabudowa zagrodowa i ten nowy dom byłoby tym 'dodatkowym budynkiem mieszkalnym dla członków rodziny’ to pewnie byłaby taka szansa. Ale poza tym wyjątkiem ma to być zabudowa zagrodowa a nie mieszkalna jednorodzinna, więc nie widzę tutaj możliwości budowy.
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie budowy domu w ramach budowy zagrodowej. Moj tata (rolnik) buduje na działce rolnej, kl. III jeden taki dom (budowa rozpoczęta 3 lata temu, jeszcze nie zakończona). Teraz chciałby zacząć budowę drugiego takiego domu. W Urzędzie Gminy pani powiedziała, że nie ma sensu składać wniosku o WZ, bo starostwo i tak da odmowę na drugi dom zagrodowy. Czy starostwo działa zgodnie w oparciu o jakiś przepis? Czy faktycznie rolnik nie może wybudować dwoch budynków mieszkalnych w ramach budowy zagrodowej? I drugie pytanie. Czy można wybudować tzw. dom bez pozwolenie w ramach budowy zagrodowej? Czy są to dwie różne procedury?
Dzień dobry,
jeśli chodzi o pierwszą kwestię to z przepisów budowlanych nie wynika ograniczenie w liczbie domów stawianych w ramach zabudowy zagrodowej. Uważam więc, że warto wystąpić o warunki zabudowy, w przypadku odmowy muszą podać konkretny powód na podstawie przepisów. Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że nie można mieć dwóch otwartych pozwoleń na budowę na ten sam zakres, więc jeżeli poprzednie pozwolenie w dalszym ciągu jest otwarte, to faktycznie nie można otworzyć drugiego jeśli ich zakres się zazębia.
A w temacie drugiego pytania: przyznam że osobiście nie miałam jeszcze takiego przypadku więc nie przerabiałam tego tematu w praktyce bo sama projektuję tylko domy na pozwolenie (potrzebny jest ten sam zakres dokumentów, a jest mniejsza szansa że coś pójdzie nie tak). W definicji zabudowy zagrodowej mieści się 'budynek mieszkalny w rodzinnym gospodarstwie rolnym’. A w przepisach dotyczących zwolnienia z uzyskiwania pozwolenia na budowę są budynki jednorodzinne. Więc wydaje mi się, że nie powinno mieć znaczenia czy są to budynki mieszkalne w zabudowie zagrodowej czy zwykłej. Nie znam też żadnych ewentualnych wyroków sądowych w takich sprawach. Także mogę tylko wyrazić swoją opinię, ale na pewno nie gwarantuję, że urząd podejdzie do tego identycznie.
Witam serdecznie. Wraz z meżem nie jesteśmy rolnikami. Mamy na oku działkę, objętą MPZP .W sąsiedztwie zabudowa jednorodzinna , działka rolna oraz łąki, dojazd drogą utwardzoną.W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego niniejsza nieruchomość została przeznaczona pod zabudowę zagrodową (symbol M4). z dopuszczeniem zabudowy jednorodzinnej (symbol M3) Ustalenia planu: Na terenach zabudowy zagrodowej dopuszcza się: lokalizację zabudowy jednorodzinnej na działkach o powierzchni minimum 1000 m2 jako uzupełnienie niezabudowanych enklaw lub wydzielonych z siedliska rolnego pod warunkiem bezpośredniej dostępności do drogi publicznej, na warunkach określonych w obszarze M3, lokalizację usług nieuciążliwych oraz innych funkcji pod warunkiem, że nie spowodują kolizji z istniejącym zagospodarowaniem podstawowym, Warunki dla obszaru M3: co najmniej 30% nie zabudowanej powierzchni działek należy wykorzystać na ogrody wypoczynkowe lub użytkowe, częściowo obsadzone krzewami i drzewami.
Czy biorąc pod uwagę powyższe jest możliwość uzyskania pozwolenia na budowę budynku jednorodzinnego? Chodzi mi o zapis, że zabudowa jednorodzinna może występować jako uzupełnienie niezabudowanych enklaw. Dostęp do utwardzonej drogi jest, tylko nie wiem czy jest to droga publiczna. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
myślę że jest spora szansa na uzyskanie pozwolenia na budowę, biorąc pod uwagę ten fragment mpzp, ale dla pewności warto upewnić się w urzędzie jak interpretują te niezabudowane enklawy. Na pewno warto też zwrócić szczególną uwagę na zapis o BEZPOŚREDNIM dostępie do drogi publicznej. Może się okazać, że dojazd wydzielonym pasem terenu, który nie jest drogą publiczną zostanie uznany za brak bezpośredniości i zabudowa stanie się niemożliwa. Pozdrawiam i trzymam kciuki za inwestycję 🙂
Witam. Ja mam niemały problem. Na działce RM 30 arów od ponad 30 lat tworzyłem ogród. Około 40 procent działki zostawiłem miejsce na wybudowanie domu. Dzisiaj jestem niewolnikiem pięknego ogrodu, bo może ją kupić tylko rolnik. Nie ma tu już miejsca na zabudowę zagrodową czy działalność rolniczą. Nie jestem rolnikiem i po prostu zaczyna brakować mi sił do pielęgnowania tego, co tyle lat tworzyłem. Kupić może tylko rolnik. A na co rolnikowi dodatkowa praca przy utrzymaniu ogrodu? Jeśli ma hektary, to nie znajdzie czasu na pracę w ogrodzie przez cały sezon. Boję się jednego – co stanie się z ogrodem, kiedy braknie mi sił. Byli potencjalni kupcy (zachwyceni), ale nie byli rolnikami. Jestem na spalonej pozycji i…może być, że z mojego ogrodu stanie się dżungla. Co wtedy?
Dzień dobry,
przede wszystkim gratuluję ogrodu! Jako ogrodniczka amatorka doskonale rozumiem Pana pasję.
Przy tej wielkości działki obowiązują mniej rygorystyczne przepisy dotyczące sprzedaży. Można też zastanowić się nad jakąś formą wynajmowania tej działki. O ile leży w pobliżu jakiegoś miasta, to być może znajdą się chętni na jakąś sezonową możliwość korzystania z tego ogrodu jak z działki rekreacyjnej. W Niemczech spotkałam się także z czymś w rodzaju dzierżawienia na rok małych pól uprawnych dla ludzi, którzy chcą mieć własne warzywa a nie mają ogrodu. Polegało to na podziale dużego pola na parcele. Ludzie wynajmowali na rok taką parcelę i uprawiali sobie na niej co chcieli: pomidory, sałaty, dynie i inne warzywa i owoce. Były tam narzędzia do wspólnego użytkowania, żeby każdy nie musiał kupować własnych. Taki model się świetne sprawdzał, bo dla ludzi jest to dużo niższy próg finansowy wejścia niż zakup własnej ziemi, jak się komuś odwidzi to po roku może zrezygnować, a o parcele w ogródkach działkowych teraz nie tak łatwo.
Życzę owocnego rozwiązania sprawy, pozdrawiam.
dzień dobry – posiadam działkę 3000mkw.oznaczoną MN/RM , na planie zaznaczono linię zabudowy od ulicy i oznaczono MN , pozostała część działki to R . chciałbym wybudować dom zdala od ulicy w granicy pomiędzy MN a R lub całkowicie po stronie R. pytanie 1 – jeśli odrolnię kawałek działki R czy dostanę pozwolenie na budowę pomimo zaznaczonej linii zabudowy na mapie? , pytanie 2 – czy odrolnienie to to samo co wyłączenie gruntu z produkcji rolnej
Dzień dobry,
nie da się odpowiedzieć na to pytanie bez przeczytania całego planu i obejrzenia rysunku. Najprawdopodobniej budować będzie można wyłącznie na terenie MN bo to teren przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną, a na terenie R czyli rolnym prawdopodobnie będzie wpisany zakaz zabudowy.
Tutaj trzeba też rozróżnić dwie rzeczy: przeznaczenie w planie miejscowym oraz klasa gruntu. Te symbole MN oraz R to jest obowiązujące przeznaczenie terenu wynikające z planu miejscowego i nie ma możliwości czegoś takiego jak szybka zmiana żeby móc tam coś wybudować. To by wymagało zmiany planu miejscowego, a to też wcale nie musi być możliwe (bo mpzp musi być z kolei jeszcze spójny z innymi dokumentami). Byłby to proces trwający latami bez gwarancji sukcesu. Natomiast wyłączenie gruntu z produkcji rolnej dotyczy klasy gruntu i polega na zmianie przeznaczenia terenu na cele nierolnicze.
Nie ma czegoś takiego, że odralniamy działkę oznaczoną w planie miejscowym jako R – przeznaczenie rolne, i nagle możemy tam budować.
Jeśli chodzi o linie zabudowy to trzeba ich przestrzegać jak wszystkich innych zapisów planu miejscowego. Od zapisów mpzp nie ma możliwości zrobienia odstępstw.
W ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych występuje sformułowanie 'wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej’ i można to potocznie określić końcową formalnością odrolnienia.
witam ponownie – dziękuję za odpowiedź ale mam jeszcze pewien niedosyt spróbuję bardziej dokładnie opisać
posiadam działkę dokładnie 2800m.kw. przy drodze szeroka19m i ok.150m długa.
około 60m od ulicy przebiega linia zabudowy i oznaczono teren w planie zagospodarowania MN/RM12 teren płaski klasa ziemi oznaczona IVa , poza linią zabudowy teren łagodnie schodzi w dół (i tu chciałbym wybudować dom) i rozciąga się
piękny widok na jezioro i góry , oznaczenie tej części R – podpunkt – przeznaczenie dopuszczalne – zabudowa zagrodowa. Na końcu działki stoi stary domek letniskowy chyba z lat 70 -tych , także na sąsiednich działkach stoją takie domki , ziemia przechodzi w klasę V I VI jest to już zbocze góry. Teren zakrzaczony nikt nie uprawia tu żadnej ziemi.
Młodzi wyjechali za granicę zostali praktycznie sami starzy ludzie ogólny marazm.
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie będę. Chciałem postawić dom z pięknym widokiem , może kilka domków letniskowych , nie chcę stawiać domu przy ulicy gdzie nic nie widać.
Trzeci rok oczyszczam teren z krzaków zrobiło się ładnie a jedyne co zdołałem uzyskać w starostwie to brak sprzeciwu w wybudowaniu wiaty ale musiałem zaznaczyć że to na cele rolnicze , zacznę chyba nienawidzieć rolników.
Jedyną nadzieją jaką miałem to odrolnienie tej części oznaczonej R poczekać do zmiany w planach przestrzennych o które wystąpiłem w gminie ,ale Pani napisała że nie istnieje
takie coś że sobie odralniam i buduję dom ,to po co mam odralniać ziemię , o co chodzi z tym odrolnieniem . Jak pytam w urzędach to wychodzę jeszcze głupszy niż weszłem .
Co to za rolnik który ma gospodarstwo rolne 2800m kw.ludzie w mieście mają większe.
Kto robi te plany zagospodarowania gdzie zbocze gory zaznacza jako rolne , czy ktoś się nad tym zastanawia? Pani Basiu bardzo proszę o poradę
Okej, czyli jak sądzę nie chodzi o linię zabudowy, tylko linię rozgraniczającą dwa różne przeznaczenia w planie miejscowym. Linia zabudowy to linia z trójkątami, i określa gdzie ma się znaleźć budynek. Natomiast zwykła czarna linia na rysunku planu to zmiana przeznaczenia – i to by tu pasowało, że jest to linia pomiędzy terenem MN/RM a R.
Wyłączenie z produkcji rolnej trzeba zrobić jeśli np. buduje się dom jednorodzinny na terenie MN, ale klasa gruntu jest tam rolna. I wtedy się przekształca klasę z rolnej na budowlaną.
Natomiast przeznaczenie w planie miejscowym to inna sprawa. W tym przypadku można zapewne wybudować dom na terenie MN/RM, a tak jak Pan napisał na terenie R tylko zabudowę zagrodową.
Żeby na terenie, który teraz ma przeznaczenie w planie miejscowym o symbolu R, wybudować dom, musiałby Pan się ubiegać o zmianę przeznaczenia w planie miejscowym.
Nie mówię, że jest to niemożliwe, ale na pewno jest to długa i droga procedura (i niekoniecznie zakończy się sukcesem). Aktualnie można tam budować tylko w zabudowie zagrodowej czyli są to budynki w rodzinnych gospodarstwach rolnych. Osobiście uważam, że urząd powinien był od Pana wymagać udowodnienia że prowadzi Pan takie gospodarstwo, żeby móc tam wybudować wiatę, i nie dopełnili formalności.
Ogólnie nie bez przyczyny nie można się budować gdzie się chce. Jak sam Pan napisał, z tej części działki przy drodze nic nie widać, i prawdopodobnie ktoś dobrze przemyślał ten plan tworząc go – tak aby chronić krajobraz jeziora i nie psuć go zabudowaniami. Ponadto to normalne w historii urbanistyki, że budynki sytuuje się wzdłuż drogi, ponieważ zapobiega to rozproszeniu zabudowy i chaosowi przestrzennemu. Jednocześnie skoro chciał Pan postawić kilka domków letniskowych to nie mówimy już nawet o jakieś niewielkiej inwestycji – chciał Pan tam jak się domyślam prowadzić regularną działalność gospodarczą (swoją drogą budynki rekreacji indywidualnej mogą służyć wyłącznie wypoczynkowi właściciela, i nie można w nich prowadzić działalności polegającej na wynajmie turystom). Zasada jest taka, że działki które mają służyć celom zarobkowym są wielokrotnie droższe niż takie rolne, bo generują one także później przychód. W tym przypadku jeśli chce Pan prowadzić biznes turystyczny to powinien Pan znaleźć działkę, na której plan miejscowy dopuszcza działalność usług turystycznych. W stanie obecnym można postawić dom na terenie MN (trzeba doczytać w planie miejscowym na jakich zasadach można tam budować). Teren R można zabudować tylko zabudową zagrodową, skoro jest ona dopuszczona, ale zabudowa zagrodowa to budynki mieszkalne jednorodzinne, gospodarcze i inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych. Trzeba doczytać w planie miejscowym co jest napisane o istniejącej zabudowie – być może dopuszcza się jakąś przebudowę obiektów istniejących i wtedy będzie się dało przebudować ten stary dom letniskowy stojący na końcu działki.
Mam działkę, która jest moją własnością nabytą przed ślubem – 18 arów, klasa IIIb, brak bezpośredniego sąsiedztwa domów, brak planu MPZP w gminie. Ja nie jestem rolnikiem, ale mąż ma ponad hektar ziemi – nabył ją w trakcie trwania małżeństwa – nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy jest możliwość zabudowy zagrodowej?
Definicja zabudowy zagrodowej mówi, że jest to zabudowa w rodzinnych gospodarstwach rolnych, i taki warunek stawiają przepisy (Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).
Witam
Jestem na etapie szukania działki, znalazłem działke rozmawialem z wlascicielem i mowi ze : W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, nieruchomość została oznaczona jako tereny zabudowy mieszkalnictwa rolniczego z dopuszczeniem zabudowy jednorodzinnej (symbol MR) co oznacza, że nie trzeba być rolnikiem aby ją nabyć oraz dostać pozwolenie na budowę. Czy jest to prawda ? Nie musze być rolnikiem żeby kupic dzialke i dostac pozwolenie na budowe ?
Pozdrawiam
Trzeba przeczytać jak to dokładnie jest sformułowanie w MPZP. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że może tam istnieć zwyczajna zabudowa jednorodzinna niezwiązana z prowadzeniem gospodarstwa rolnego – jeśli to się potwierdzi to nie trzeba być rolnikiem.
Dzień dobry, proszę o wyjaśnienie w naszej sprawie. W 2010 roku odziedziczyłem po dziadku 2,4 ha gruntów rolnych, lasu i zabudowania gospodarcze. Od 2010 do 2020byłem współwłaścicielem ww nieruchomości z babcią pomagając jej w utrzymaniu budynków, bo samo gospodarstwo jako takie już nie działo, w czasie kiedy działało pracowałem w nim na zasadzie pomocy. W 2020 wspólnie z żoną odziedziczyliśmy część mojej babci i staliśmy się jedynymi właścicielami. Teraz zamierzamy rozebrać stary budynek mieszkalny i na jego miejscu wybudować nowy. MPZP przewiduje na przedmiotowej działce zabudowę zagrodową. Aby otrzymać pozwolenie na budowę muszę udowodnić, że jestem rolnikiem. Idąc za ustawą, jestem właścicielem, mam dyplom technikum ogrodniczego, i studia na Akademii Rolniczej ale leśnictwo, pracowałem na gospodarstwie kiedy prowadzili je dziadkowie, od 2010 opłacam podatki i pracuje tam samodzielnie choć teraz to tylko praca przy utrzymaniu budynków, jestem natomiast zameldowany na pobyt stały w gminie obok i teraz pytanie zasadnicze czy mój meldunek dyskwalifikuje mnie mimo, że od 2010 zasadniczo jestem na terenie gospodarstwa codziennie i czy zamieszkanie a zameldowanie robi tu różnicę? I czy ostatecznie mogę podpisać oświadczenie o prowadzeniu gospodarstwa?
Proszę o informację i z góry dziękuję.